Advertisement

Japonya'da enflasyonun 2008'den bu yana en yüksek düzeyde hızlanması ve ABD'de işsizlik maaşlarının sürpriz şekilde düşmesinin ardından  Asya Borsaları Eylül 2010'dan bu yana en iyi aylık kazancını kaydetti.

Fukushima Dai-ichi nükleer istasyonunun operatörü Tokyo Electric Power Co., nükleer güvenlik kontrollerinden onay almasının ardından yüzde 7.7 primlendi. Australand Propert Group, JP Morgan Chase&Co.'nun imar şirketinin hisselerini tavsiye etmesi sonrasında yüzde 2 değer kazandı. Avustralyalı metal üreticisi Mirabela Nickel Ltd., üretim tahminlerini kaçırabileceğini söylemesi üzerine yüzde 54 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 140.83 puana çıktı ve endeksteki tüm sektör grupları artış kaydetti. Endeks Fed'in tahvil alım programında değişiklik yapmaması üzerine bu ay yüzde 8 yükseldi ve 23 Ağustos'ta 4 ayın zirvesini test etti. Endeks bu çeyrekte yüzde 7.7 artış kaydetti.

ABD'de işsizlik verisinin iyi yönde şaşırttığını söyleyen Craigs Investment Partners Ltd.'ın özel servet araştırma müdürü Mark Lister, Fed'in tek bir veri ile yetinmeyecek olmasından ötürü Aralık'a kadar bir şey yapmayacağını düşündüğünü, piyasalar için de sağlam bir çeyrek yaşandığını dile getirdi.

Hisselerde Eylül'de görülen kazançlar Asya-Pasifik endeksindeki değerlemeleri, tahmini kazançları Ağustos sonundaki 12.7 katından 13.7'ye çıkardı.