Advertisement

Bakır, ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğunu gösteren evrilerin Fed'in varlık alımlarını azaltabileceği beklentilerini güçlendirmesinin ardından, son üç günde ilk kez düştü ve Mart 2012'den bu yana en güçlü çeyrek dönem kazancını daralttı.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.3 düşerek ton başına 7,227 dolara kadar indikten sonra, Tokyo saati ile 11:04'te 7,240.25 dolara geldi. Bakır bu ay yüzde 2 ve bu çeyrekte yğzde 7.3 yükseldi. Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 düşerek pound başına 3.299 dolara indi.

ABD'de bugün açıklanacak olan kişisel harcamalar ve Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni endeksi verilerinin iyileşme göstermesi bekleniyor. ABD'de dün açıklanan işsizlik başvuruları verisi geçen hafta 5,000 düşerek 305,000'e indi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 325,000'e çıkması bekleniyordu. ABD Başkanı Barack Obama ve Kongre'deki Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlık, ABD hükümetinin yakın bir zamanda kapanma riskini getiriyor.

Şanghay'da HNA Topwin Futures Co. analisti Xu Liping, "ABD ekonomisindeki iyileşme, Fed'in geçen hafta sürpriz bir şekilde varlık alımlarını yavaşlatmamasının ardından, kesin bir şekilde teşviklerin azaltılacağı endişelerini tetikleyecek," dedi.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) geçen haftaki toplantısında, aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını sürpriz bir şekilde daraltmadı ve ekonomide iyileşmenin sürdüğüne ilişkin veriler görmelerinin gerektiğini kaydetti. Bloomberg'in, FOMC toplantısı sonrası 18-19 Eylül'de düzenlediği ankete katılan ekonomistlerin büyük bölümü, Fed'in varlık alımlarını azaltmadan önce Aralık toplantısını bekleyeceğini düşünüyor.

Aralık vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, fazla değişmeyerek ton başına 52,340 yuanda kaldı. Çin'de piyasalar 1-7 Ekim döneminde tatil nedeniyle kapalı olacak.

LME'de, aluminyum, çinko ve kurşun düşerken, nikel yükseldi. kalay işlem görmedi.