Advertisement

Yen, yatırımcıların, ABD'deki yasakoyucular arasındaki bütçe tartışmalarının, federal hükümetin kapanmasına neden olacağı endişesiyle güvenli varlık arayışına girmesiyle 16 önemli para biriminin hepsi karşısında değerlendi.

Dolar endekslerinden biri Kansas City Fed Başkanı Esther George'un istihdam piyasasındaki kaznaçların tahvil alımların azaltılmasını gerektirdiğini söylemesi üzerine 5. gününü de artıda kapadı. Güney Kore wonu, sıcak para akışının etkisiyle 2 yılın en büyük aylık kazancına işaret etti.

Commonwealth Bank of Australia'nın Döviz stratejistlerinden Peter Dragicevich, kısa vadede ABD'deki mali durumdan kaynaklanan belirsizliğin görülebileceğini, bu nedenle de yende güçlenme beklediklerini söyledi.

Yen, dolar karşısında yüzde 0.3 değerlenerek 98.73'e, euro karşısında da yüzde 0.3 primlenerek 133.08'e çıtkı. Dolar, euro karşısında yüzde 0.1 güçlenerek 1.3481'e yükseldi. Doları 10 büyük para birimine karşı izleyen Bloomberg ABD Dolar Endeksi 1,015.09 puanda seyrederek bu haftayı yüzde 0.2 yukarıda kapamaya yöneldi.

Yen, 31 Ağpustos'tan bu yana dolar karşısında yüzde 0.6 değer kaybederek, bu çeyrekteki kazançlarını yüzde 0.4'e indirdi. Japn yeni bu ay euroya karşı yüzde 2.5 zayıflarken, bu çeyrekte yüzde 3.1 değer kaybetti.

Japon Topix Endkesi bugün yüzde 0.2 düştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi ve 3 hafta üst üste yükselerek yüzde 2'nin üzerinde kazanç elde etmesinin ardından bu hafta çok büyük değişiklik göstermedi.