Advertisement

ABD'de bütçe görüşmeleri yaklaşırken restleşmelerin hükümetin kapanmasına yol açabileceği tahminlerinde bulunan ekonomistlerin böyle bir ihtimalin gerçekleşmesinin dördüncü çeyrek büyümesini yüzde 1.4 oranında olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

Moody's Analytics ekonomisti Mark Zandi hükümetin 3-4 hafta kapanmasının büyümede yüzde 1.4 düşüşe neden olacağını dile getirdi. Moody's ise dördüncü çeyrekte hükümetin kapanmaması durumunda yüzde 3'lük bir büyüme olacağını tahmin ediyor. St. Louis merkezli Macroeconomic Advisers LLC'ye göre ise 1 Ekim'de başlaması muhtemel 2 haftalık bir kapanış büyümeyi yüzde 0.3 azaltarak yıllık yüzde 2.3'e çekebilir.

Beyaz Saray ve Kongre arasında bütçe görüşmelerinde yaşanacak restleşmeler ve borç tavanı pazarlıkları, firmaların yatırımlarını askıya aldığı ve hanehalkının harcamaları ertelediği bir dönemde ekonomi üzerinde daha ağır bir etki bırakabilir.

Economic Outlook Group LLC şef küresel ekonomisti Bernard Baumohl, "Şu an önümüzde duran şey ekonomik değil siyasi bir çalkantı. Şu an herkesin izlemekte olduğu şey bilinmezliğin tüketici ve firma psikolojisini etkileyip etkilemediği" yorumunu yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Eylül 2013 Cuma, 17:17 Misafir borç tavanı abd lilerin sanırım korkulu rüyası gecen sene aralıkta görüşülecekti bloomberg kanalınız geri sayım yaptı mayus ertelendi nereye kadaar erteleyebilecekler borç tavanını kağıt üzerinde rakamlarla oynamak kolaydır ama gerçek rakamlar bir gün ortaya çıkar