Advertisement

Balerinlerin, beyin yapısında oluşan farklılıklar sayesinde başının dönmediği belirlendi. Araştırma, "Cerebral Cortex" dergisinde yayımlandı.

İngiliz bilim insanları, 29 balerin ile 20 kadın sporcunun beynini karşılaştırdı. Katılımcılardan karanlık odada, bir sandalyenin etrafında dönmeleri istendi ve durduktan sonra nasıl hissettikleri soruldu. Bilim insanları ayrıca, katılımcıların göz refleksini ölçtü ve MR ile beyin görüntülerini inceledi. Balerinlerin beyin yapısında büyük farklılıklar tespit edildi.

Balerinlerin beyinciğindeki denge organlarının verilerinin işlendiği bölüm ile serebral kortekste baş dönmesi algısından sorumlu bölümün sporcularınkinden farklı olduğu görüldü. Beyincikteki bölümün balerinlerde daha küçük olduğu da belirlendi.

Bilim insanları, balerinlerin yıllarca süren eğitiminin başın konumu ve hareketleri ile ilgili bilgileri taşıyan iç kulaktaki denge organlarına giden sinyalleri engellenmesini sağladığını, böylece defalarca tek ayak üzerinde dönebildiklerini belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Barry Seemungal, balerinlerin beyninin yıllar içinde baş dönmesini gerektirecek verileri bastırmaya uyum sağladığını, bunun sonucunda baş dönmesi algısından sorumlu bölgeye giden uyarının azaldığını ve dansçıların dönmeye "dirençli hale geldiğini" ifade etti.

Seemungal, baş dönmesinin yaygın bir sorun olduğunu ancak balerinlerin baş dönmesine karşı kendilerini "eğittiğinin" görüldüğünü, beynin bu bölümlerinin incelenmesinin kronik baş dönmesi olan hastaların daha iyi tedavi edilmesine ışık tutabileceğini vurguladı.