Advertisement

ABD'de bu hafta açıklanacak olan veriler öncesinde istihdamın Eylül ayında bir önceki aya göre daha fazla yükseldiği ve işsizlik oranının 2008'den bu yana en düşük seviyede kaldığının görülmesi bekleniyor.

Bloomberg tarafından 4 Ekim'de açıklanacak istihdam verileri öncesinde 60 ekonomistle gerçekleştirilen ankete göre istihdamın Eylül ayında 180,000 arttığı tahmin ediliyor. Bu rakam Nisan ayından bu yana en yüksek rakam olarak dikkat çekerken, bir önceki ay istihdam 169,000 yükselmişti. Bir başka anket ise imalatın Eylül ayında 2 yılın en hızlı genişlemesini göstereceği tahmini ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz hafta bir araya gelerek varlık alım programlarını değiştirmeden devam ettirme kararı alan Fed yetkililerine göre istihdam ülkede hâlâ yüksek seyretmeye devam ediyor. İstihdam ve maaşlarda yaşanacak daha hızlı bir artış ekonominin en büyük branşı olan tüketici harcamalarında da yükselişe neden olacaktır.

Wells Fargo Securities LLC şef ekonomisti John Silvia, "İstihdam geçtiğimiz birkaç ayın bandında artmaya devam edecek. İstihdam piyasası ilerleme gösteriyor ama bu yeterli değil. Ekonomi yavaş bir hızla ilerliyor" ifadelerini kullandı.