Advertisement

Eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin partisine üye 5 merkez sağ bakan Başbakan Enrico Letta'nın önderliğindeki koalisyondan istifa ederek ülkeyi yeni bir siyasi kaosa doğru sürükledi.

Wall Street Journal'da yer alan habere göre Berlusconi'nin bakanlarını koalisyondan çekme kararı son bir haftadır Letta'nın partisiyle aralarında hızla yükselen gerginlikten kaynaklanıyor. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano hükümeti fesh edip ülkeyi yeniden seçimlere götürüp götürmeme konusunda zor bir kararla karşı karşıya.

Merkez sağ bakanların Cumartesi günü gelen sürpriz istifa kararı Berlusconi'nin parlamentodan atılmayla tehdit edildiği döneme denk gelirken, siyasi restleşmelerde yeni bir sayfa açıyor. Başbakan Letta Cuma günü yaptığı bir açıklamada Berlusconi'yi parlamentodan atabilmek için açık ve tam destek istediğini belirtirken, böylesine bir destek olmadığı sürece harekete geçmeyeceğini dile getirmişti.

Bakanların istifası derin ekonomik reformlara ihtiyaç duyan İtalya'da toparlanmayı da tehdit ediyor. Letta'nın reformlar için küçük çaplı çalışmalar gerçekleştirmesine rağmen 5 aylık hükümeti genelde iç çatışmalardan dolayı paralize hale gelmişti.
 

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Eylül 2013 Pazar, 20:14 Misafir panik yapmayın herşey yolunda planlı programlı al-sat taktikleri devam ediyor küçük yatırımcıyı ters köşeye yatırarak