Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD hükümetinin kilitlenen bütçe tartışmalarından dolayı kapanma riski ile karşı karşıya kalmasının ardından değer kaybetti ve gösterge endeks, 2012 yılından bu yana en güçlü aylık kazancını daralttı.

Gelirlerinin yüzde 31'ini Kuzey Amerika'dan sağlayan Toyota Motor Corp. yüzde 1.7 değer kaybetti. Avustralya'nın en büyük petrol üreticisi BHP Billiton Ltd., petrol fiyatlarındaki düşüşlerle birlikte yüzde 1.3 geriledi. Japonya'nın üçüncü en büyük bankası Mizuho Financial Group Inc., "anti-sosyal" gruplarla işlemlerini sonlandırmamasından dolayı Japon bankacılık regülatöründen ceza almasından dolayı yüzde 2.7 kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 düşerek, Tokyo saati ile 13:43'te 139.33 puana indi. Endeksteki 10 sanayi grubunun tümü aşağı yönde hareket etti. Endeks bu ay yüzde 7 ile Ocak 2012'den bu yana en hızlı aylık kazancına yönlendi ve bu çeyrekte yüzde 6.8 yükseldi. ABD Kongresi son tarih olan 1 Ekim'den önce bütçe anlaşmazlığını çözde bile, ABD'li kanun yapıcılar 16.7 trilyon dolar olan borç limitini yükseltme konusunda yeni bir tartışmaya girecek.

Hong Kong'da Kim Eng Securities satış işlemleri direktörü Andrew Sullivan, "ABD'de siyasetçiler şu an için anlaşmaya varamadı, ancak bütçe konusunda anlaşmaya varamazlarsa, borç tavanı konusunda asla anlaşamazlar," dedi ve "Çeyrek dönemin sonundayız ve bu nedenle yatırımcıların son güçlenmenin ardından, ABD hükümetinin kapanacağı endişesi ile, karlarını realize etmek için satışa geçtiğini görebiliriz" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül ayındaki kazançlar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, MSCI Asya Pasifik Endeksi'nin değerlemesini 27 Eylül itibariyle karların 13.7 katına çıkardı. Bu veri Ağustos ayının sonunda 12.7 katı düzeyindeydi. Değerlemeler Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi için 15.4 katı ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 14.3 katı düzeyinde.