Advertisement

(19:34'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, ABD hükümetinin 17 yıl sonra ilk defa kapanacağı endişeleri ve İtalya Başbakanı Enrico Letta'nın hükümeti kurtarabilmek için çabalarına devam etmesiyle bir ayın büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

İtalya'nın en büyük bankaları UniCredit SpA ve Intesa Sanpaolo SpA yüzde 1'in üzerinde kayıplar yaşarken, ülkenin hisse gösterge endeksi FTSE MIB yüzde 1.2 geriledi. Rio Tinto Group ise Çin'de imalat göstergelerinin tahminleri karşılayamaması üzerine maden şirketlerindeki düşüşlere öncülük etti. Aryzta AG, açıkladığı sonuçların beklentileri aşmasıyla altı ayın en büyük tırmanışını kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 düşerek günü 310.46 puandan kapattı ve 30 Ağustot'san bu yana en büyük düşüşü yaşadı. Gösterge endeks buna rağmen Eylül ayında Federal Reserve tarafından varlık alımlarının sabit tutulması kararı üzerine yüzde 4.4 ilerleme kaydetti. Öte yandan endeks Haziran ayından bu yana yüzde 8.9 yükselerek 2009'dan bu yana en büyük çeyrek dönemlik kazancına doğru ilerliyor.

Kopenhag'ta bulunan PFA Pension A/S kıdemli stratejisti Witold Bahrke, "Risk iştahı Atlantik'in iki tarafındaki politik belirsizliklerle düşüyor. Problemlerin temelinde hükümetlerin işlevsizlikleri yatıyor, bu da Eylül ayının ilk yarısındaki hisse dostu hissiyatını tersine çevirerek politik belirsizliklerin etken olacağı anlamına geliyor" dedi.

(19:34'te güncellendi)