Advertisement

Şanghay'daki Serbest Ticaret Pilot Bölgesi faaliyete başladı

ŞANGHAY (AA) - Çin'in doğusundaki Şanghay kentinde kurulan Serbest Ticaret Pilot Bölgesi, faaliyete başladı.

Çin'in ekonomi ve finans merkezi Şanghay'daki serbest ticaret bölgesi dün Ticaret Bakanı Gao Huçıng'ın katıldığı törenle resmen açıldı. Yaklaşık 29 kilometrekarelik alana kurulan Şanghay Serbest Ticaret Pilot Bölgesi, "Waigaoqiao Serbest Ticaret Bölgesi, Waigaoqiao Gümrük Lojistik Park, Yangshan Gümrük Limanı ve Pudong Havaalanı Kapsamlı Serbest Bölge" olmak üzere 4 bölümden oluşuyor.

Şanghay'daki Serbest Ticaret Bölgesi'nin ülkedeki diğer serbest bölgelerden farkının ihracata yönelik üretimden çok hizmet sektörü öncelikli faaliyet gösterecek. Çin Ulusal Halk Kongresi'nde görüşülerek karara bağlanan ve Başbakan Li Kıçiang tarafından da onaylanan proje çerçevesinde Şanghay'ın Pudong bölgesinde kurulan bölgede serbest Döviz ticareti, yerli ve yabancı yatırımcılara vergi muafiyeti ve ihracat teşvikleri gibi kolaylıklar sağlıyor.

Uzmanlar, finanstan lojistiğe kadar 18 sektörde hizmet verecek bölgenin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin'in büyüme hızındaki düşüşe de çare olmasının beklendiğini savunuyor.