Advertisement

İtalya Başbakanı Enrico Letta, Silvio Berlusconi'nin bakanlarını çekerek erken seçime gidilmesini sağlama girişimlerine karşı durarak hükümetini kurtarabilmek adına parlamentodan güvenoyu arayacağını belirtti.

Berlusconi'nin 5 bakanını çekerek hükümetini çökertmeye çalıştığı Letta, 2 Ekim'de güven oylaması gerçekleştireceğini açıkladı. Bu son siyasi çalkantı Euro Bölgesi'nin en büyük 3. ekonomisine yönelik soru işaretlerini tekrar artırırken, bölgenin en büyük ekonomisi Almanya'da da Angela Merkel'in nasıl bir koalisyon gerçekleştireceğine yönelik belirsizlik devam ediyor.

Siyasi istikrarsızlık Avrupa'nın dört yıl süren borç krizinden toparlanma çabalarını da şüphe altına sokuyor. Letta ve Berlusconi arasındaki çekişme İtalyan tahvil faizlerini yükseltirken, ülkenin bütçe taahhütlerini yerine getirebilmesi konusunda da şüphe doğuruyor.

Barclays Plc analisti Fabio Fois, "Uzayan siyasi kördüğüm ve Almanya'nın nasıl bir koalisyon oluşturacağı konusundaki ertelemeler Euro Bölgesi için alınması gereken hızlı kararlar açısından iyi bir kombinasyon değil. Letta-Berlusconi ortaklığının son bulması İtalyan hükümet tahvillerindeki volatiliteyi artıracaktır" yorumunu yaptı.

10 yıllık İtalyan tahvil faizleri 13 baz puan yükselerek Roma saatiyle 09:08'de yüzde 4.5 oldu ve Alman tahvilleriyle arasındaki farkı 279.4 puana çıkardı.