Advertisement

İsveçli bilim insanları arıları ölümden koruyacak bir araştırmaya imza attılar,  ABD ve Avrupa'daki arı nüfusunun tamamını tehdit eden hastalıklara ilaç karşı geliştirildiler.

Lund Üniversitesindeki mikrobiyolojistlerden oluşan araştırma ekibi, SymBeeotic adlı tedavi yönetiminin patentini aldıklarını duyurdular. SymBeeotic, sağlıkları arıların midesinde bulunan laktik asit ve bakterilerden üretildi. Uygulamanın, arıların bağışıklı sistemini destekleyeceği belirtilirken arı ölümlerindeki artışı da

Uygulamayı üreten Dr. Alejandra Vasquez, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Bu ürünün içindeki bakteri hem Amerikan hem de Avrupa yavru çürüğü hastalığına karşı savaşıyor. Arıcıların bunu iyi bir koruyucu olarak görmesi durumunda antibiyotik kullanmaktan vazgeçeceklerini umuyoruz." vurgusunda bulundu. Yavru çürüğü, arıları tehdit eden ölümcül bir bakteti hastalığı. 

Söz konusu uygulamanın üzerinde 10 yıldır çalışan araştırmacılar, Rusya'daki yıllık arıcılar konferansında buluşlarını sergilemeye hazırlanıyorlar.