Advertisement

Interbrand Corp. tarafından gerçekleştirilen Top 100 marka çalışmasının sonuçları Apple'ın dizayn, performans ve müşteriye yoğunlaşma açısından Coca-Cola'yı geride bırakarak dünyanın en değerli markası haline geldiğini gösterdi.

Apple Inc.'in marka değeri yüzde 28 yükselerek 98.3 milyar dolara çıkarken, Google Inc. 93.3 milyar dolarla ikinci sıraya çıktı. Coca-Cola Co. ise 13 yıl sonra zirveden inerek 79.2 milyar dolarla 3. sıraya düştü.

New York merkezli Interbrand CEO'su Jez Frampton bir açıklama yayımlayarak "Bazen bir şirket çıkar ve hayatımızı değiştirir. Yalnızca ürünleri ile değil değerleriyle de" ifadelerini kullandı. Şirketin şimdiki CEO'su Tim Cook'un ise "sağlam bir lider takımı" yarattığını ve Steve Jobs'un vizyonunu korumaya devam ettiği belirtilirken, bu vizyonun Apple'ın yaratıcılık sözünü tekrar tekrar yerine getirmesine olanak sağladığı belirtildi.

Yıllık bazda gerçekleştirilen ve sektör tarafından yakından takip edilen çalışma bir markanın değerini mali performansı, tüketici alımlarındaki etkisi ve kazançlarını elinde tutabilmesi kriterleri göz önüne alıyor. En iyi 10 marka arasında IBM, Microsoft, GE, McDonald's, Samsung, Intel ve Toyota yer alıyor. Interbrand listesinde yer alan 100 şirketin toplam marka değeri 1.5 trilyon dolar olarak gerçekleşirken, geçtiğimiz yılın yüzde 8.4 üzerine çıktı.

Teknoloji firmaları en çok artışı gerçekleştirirken, Google marka değerini yüzde 34 yükseltti. En büyük düşüşü gerçekleştiren Nokia ise 19. sıradan 57. sıraya geriledi.

Listedeki yeni isimler arasında Duracell, Discovery ve Chevrolet bulunuyor.