Advertisement

Euro Bölgesi enflasyonu Eylül ayında ekonomistlerin beklentilerinin altında bir yükseliş sergilerken, düşen enerji fiyatları enflasyonun Avrupa Merkez Bankası (AMB)'nın tavan hedefi olan yüzde 2'nin altında kalmasını sağladı.

Tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 1.1 yükselirken, Ağustos ayında bu artış yüzde 1.3 olarak gerçekleşmişti. Bu seviye Şubat 2010'dan bu yana en düşük oranı yansıttı. Bloomberg anketine katılan 34 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 1.2 olarak gerçekleşti.

AMB beklentileri enflasyonun bu yıl yüzde 1.5 ve önümüzdeki yıl yüzde 1.3 olacağı yönünde gerçekleşti. AMB Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta faiz oranlarını "enflasyon görünümü" ve "genel zayıflık"tan dolayı uzun bir süre düşük tutacağı sözünü tekrarladı. Bloomberg tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre merkez bankasının faiz oranlarını 2 Ekim'de gerçekleştireceği toplantıda rekor düşük seviye olan yüzde 0.5'te tutması bekleniyor.

Amsterdam'da bulunan ING Bank NV ekonomisti Martin van Vliet, "Bu düşüşten sonra AMB Başkanı Draghi'nin Çarşamba günü faiz oranlarını düşük tutma sözünü tekrarlamasını bekliyoruz. Bununla beraber daha fazla faiz kesintisi için de kapıyı açık bırakabilir" yorumunu yaptı.

Euro dolar karşısındaki kazançlarını silerek Brüksel saatiyle 11:45'te 1.3495 dolar seviyesinden işlem gördü ve yüzde 0.2 düşmüş oldu.