Advertisement

Japonya'da büyük imalatçı kuruluşların güveni, ekonomistlerin tahmininden daha fazla arttı. Bu durum, Başbakan Shinzo Abe'nin satış vergisinin artırılması için ısrarına destek sağladı.

Japonya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, büyük imalatçı kuruluşlar için çeyrek dönem Tankan endeksi, Haziran ayındaki seviyesi olan 4'ten, Eylül ayında 12'ye yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan 30 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, endeksin 7 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Abe bugün yaptığıu açıklamada, satış vergisinin Nisan ayında yüzde 5'ten yüzde 8'e çıkarılacağını duyurdu ve vergi artışının etkisini hafifletmeye yönelik bir ekonomik teşvik paketinin büyüklüğü konusunda açıklama yapacağını kaydetti. Başbakan Abe, Japonya Merkez Bankası'nın 15 yıldır süren deflasyondan kurtulmaya yönelik daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvikleri ile birlikte, ülkenin maliyesini daha da kötüleştirmemeye çalışıyor.

Tokyo'da Meiji Yasuda Life Insurance Co. başekonomisti Yuichi Kodama, "Nisan ayında satış vergisinin artırılması zaten bitmiş bir iş," dedi ve "Japonya ekonomisi muhtemelen bu mali yılda istikrarlı bir büyüme üzerinde gidecek ve gelecek mali yılda planlanan satış vergisi artırımı ile başa çıkabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Tankan raporu, hükümetin 9 Eylül'de 2.çeyrek büyümesini yukarı yönde revize etmesi ile birlikte, dünyanın üçüncü en büyük ekonıomisinin gücüne ilişkin işaretlere katkıda bulundu.

Abe'ni enflasyonist politikaları yeni dolar karşısında zayıflattı ve Toyota Motor Corp. ve Panasonic Corp. gibi önemli ihracatçı şirketlerin karlarında iyileşmeye neden oldu. Nikkei 225 Endeksi bu yıl yüzde 40 yükseldi ve şirketler ve tüketicilerin güvelerinin artmasına destek oldu.

Japonya Merkez Bankası, Tankan anketinde, 27 Ağsutos-30 Eylül arası 10,548 firmaya ulaştı ve bunların yüzde 99.3'ü anketi yanıtladı.