Advertisement

(18:12'de güncellendi)

Altın vadelileri, ABD'de hükümetin kapanmasının kısa süreli olacağı söylentileriyle sarı metale olan taleplerin azalması sonrasında ons başına 1,300 doların altına kadar geriledi. Gümüş yüzde 4'ün üzerinde düşüş yaşadı.

ABD hükümeti, dün bütçe konusunda anlaşma sağlanamamasının ardından son 17 yılda ilk kez kapandı ve bunun sonucu 800,000 kamu çalışanı geçici olarak işsiz kalırken, ulusal parklar kapandı ve bazı kamu hizmetleri durduruldu. Başkan Barack Obama hükümetin kapanmasından önce, ekonominin hükümete bağımlı bölümlerinin sakat olabileceğini söyledi. MSCI Dünya Endeksi yüzde 0.4 kadar yükseldi.

Chicago'da bulunan FuturePath Trading traderlarından Frank Lesh, "Kapanma iyi bir şey olmasa da, etkileri kısıtlı olacak gibi görünüyor ve yatırımcıların altını güvenli liman olarak görmek için acele etmediğini görüyoruz. Daha riskli varlıklar daha gözde durumda" ifadelerini kullandı.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında yerel saati ile 10:22'de, yüzde 2.6 düşüşle ons başına 1,292.20 dolar olurken, erken saatlerde fiyatlar 1,284.30 dolar ile en aktif kontratların 8 Ağustos'tan bu yana gördüğü en düşük seviyeye kadar geriledi. İşlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 20 üzerindeydi.

ABN Amro Group NV emtia stratejistlerinden Georgette Boele, hükümetin kapanmasından önce yaptığı açıklamada bir kapanma durumunun çok fazla sürmeyeceğini çünkü bu durumun iki taraf üzerinde de büyük bir baskı yaratacağını ifade etmişti.

Dün itibarıyla altın, hisselerdeki ralli ve sarı metalin alternatif bir yatırım olarak görülmesi ile bu yıl toplamda yüzde 21 geriledi.

Aralık vadeli gümüş kontratları yüzde 4.2 düşüşle ons başına 20.805 dolar oldu. Erken saatlerde fiyatlar 20.685 dolara kadar gerileyerek 12 Ağustos'tan bu yana dip seviyeyi gördü. Dün itibarıyla gümüş, bu yıl içerisinde toplam yüzde 28 değer kaybetti.

24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi'ndeki düşüşe değerli metaller öncülük ederken, endeks yedi haftanın en düşüğüne geriledi.

(18:12'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ekim 2013 Salı, 19:06 Misafir bu amerıka garıbanın hakkını çok kötü yedi yazıktır mıllete zengın ıcın ıyı fırsat oldu kılolarca alım yaparlar şimdi
01 Ekim 2013 Salı, 16:26 Misafir sebep ne çok merak ettim,abd hükümetinin kapanması olamaz,herhalde obamanın yeni fed başkanı ile ilgili açıklamaları olsa gerek.