Advertisement

IHS Inc. tarafından yapılan bir açıklamaya göre ABD hükümetinin kısmi olarak kapanması günlük 300 milyon dolarlık bir maliyet yaratacak.

Günlük 300 milyon dolarlık maliyet her ne kadar ülkenin 15.7 trilyon dolarlık ekonomisinin ufak bir bölümünü temsil etse de hükümetin kapanmasının tüketici ve firma güvenlerinde yaratacağı ters etki ekonominin geneline yansıyabilir.

Massachusetts'te bulunan IHS tarafından açıklanan beklentilere göre hükümetin bir hafta kapalı kalması durumunda 4. çeyrekte yüzde 2.2 olması beklenen büyümenin yüzde 0.2 azalacağı tahmin ediliyor. Janney Montgomery Scott LLC şef sabit getiri stratejisti Guy LeBas ise 1995-1996 yıllarındaki gibi 21 günlük bir kapanmanın ise ekonomik büyümede yüzde 0.9 ile yüzde 1.4 arasında bir düşüşe yol açacağını dile getirdi.

 LeBas dün gerçekleştirilen bir röportajda "Hükümet harcamaları ekonominin bütün bölümlerine dokunuyor ve harcamanın azalması yatırımcı ve firma güvenini ekonomik büyümeyi ciddi seviyede sarsacak derecede tehdit ediyor" yorumunu yaptı.

Fed 18 Eylül'de sona eren toplantısında beklenmedik bir şekilde aylık varlık alımı oranını değiştirmeyerek 85 milyar dolarda tuttu ve alımların azaltılması için ekonominin biraz daha iyileşme göstermesi gerektiğini dile getirdi. Fed New York Başkanı William C. Dudley ise geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği bir konuşmada Washington'un ekonomik görünüme yönelik riskler arasında yer aldığını dile getirdi. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ekim 2013 Salı, 13:06 Misafir fed tahvil alimlarina devam eder.bu iş 2014 de sarkar ... dolar 3 güne kalmaz 1900 iner