Advertisement

Güney Kore, Kuzey Kore'den gelecek tehditleri engellemek için geliştirdiği uzun menzilli füzesini tanıttı. Füzelerin, halkın katıldığı askeri törende sergilenmesi, Kuzey Kore'ye yönelik bir güç gösterisi olarak değerlendiriliyor.

Güney Kore, Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Seul'un güneyindeki bir askeri havaalanında tören düzenledi. Yaklaşık 11 bin asker, 190 silah sistemleri ve 120 uçakla çeşitli etkinlikler düzenlenen törende, bin kilometre menzilli GPS güdümlü Hyunmu 3 nükleer füzesi halka gösterildi.

İlk defa halka açık bir alanda gösterilen füzelerin, yerel imkanlarla üretildiği ve Kuzey Kore'den gelebilecek her türlü füze saldırısına karşı cevap verebilecek kapasitede olduğu belirtiliyor.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Güney Kore'nin, füze savunma sistemini ve önleyici saldırı kapasitesini güçlendireceklerini söyledi. Füzelerin, nükleer silah denemelerini saplantı haline getiren Kuzey Kore'yi caydırmak için üretildiğini vurgulayan Geun-hye, Kuzey Kore'ye karşı güçlü bir caydırıcılık inşa etmek zorunda olduklarını ve Kuzey Kore nükleer silah programını bırakıncaya kadar caydırıcılık kapasitelerini artıracaklarını ifade etti.

Kore Yarımadası'nda resmi olarak savaş durumu devam ediyor. 1950-1953 Kore Savaşı'nın sonunda ateşkes yapılmış ancak bir barış antlaşması imzalanmamıştı.