Advertisement

ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew, Kongre'ye borçlanma yetkisini "bir an önce" artırma çağrısı yaparak, ABD'nin ülkenin borç sınırını aşmasını önlemeye yönelik son sıradışı önlemleri uygulamaya başladığını açıkladı.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'e bir mektup gönderen Lew, önlemlerin ancak 17 Ekim'e kadar idare edebileceğini tekrarladı.

Lew, "Bu olunca, ülke, yerine getirilmesi gereken yaklaşık 30 milyar dolarlık borç yükümlülükleri karşı karşıya kalacak" diyerek, bu rakamın bazı günlerde 60 milyar doları bulabileceğini söyledi.

Lew ve ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin daha önceden aldığı yükümlülüklere bağlı olan borç limiti konusunda müzakere etmeyeceklerini dile getirdi. Ohio eyaleti Cumhuriyetçi senatörlerinden Boehner ise borç tavanının artırılması için bir talep listeledi. Boehner'in şartları arasında TransCanada Corp.'un Keystone XL boru hattının onaylanması, vergilerde revizyon ve Obama'nın sağlık yasasının 1 yıl ertelenmesi bulunuyor.

PIMCO'nun başkanı Bill Gross, ABD'nin temerrüt felaketini önleyecğeini savundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Ekim 2013 Perşembe, 07:39 Misafir bu karışıklıkların, sıkıntıların sonunda şiddetli bir faiz artırımı olacaktır. faizsiz dolar politikalarının sonuna gelinmiştir.