Advertisement

London Bullion Market Association (LBMA) tarafından Roma'da gerçekleştirilen bir konferansta yapılan ankette tahmin ortalaması altın fiyatlarının yüzde 8.8 yükselerek bir yıl içerisinde ons başına yaklaşık 1,405 dolara yükselebileceği yönünde gerçekleşti.

Bu tahmiler Eylül 2011'de altının rekor kırdığı 1,921.15 dolar seviyesinin yüzde 27 altına tekabil ediyor. Gümüş, platin ve paladyumun da LBMA'nın önümüzdeki yıl buluşacağı dönem olan Kasım 2014'e kadar yükseleceği tahmin ediliyor.

Külçe altın bazı yatırımcıların diğer varlıklara yönelmesiyle beraber son 13 yılın ilk yıllık düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Altın destekli exchange-traded ürünlerdeki varlıklar Federal Reserve tarafından varlık alımlarının azaltılacağı spekülasyonlarıyla beraber son 3 yılın en düşük seviyesine geriledi.

HSBC Securities Inc. emtia analisti James Steel, "Altına yönelik parasal ve yatırım görünümü zayıf ama fiziksel taraftan bakıldığında her genellikle pozitif. Çin'den gelen talebin yüksek devam etmesi destekleyici olacaktır. Fed'in varlık alımlarını azaltacağı beklentileri artık genel olarak sindirildi. Baskı alımlardaki azaltmanın beklenenden daha hızlı ve daha yoğun olmasından kaynaklanır" yorumunu yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Ekim 2013 Perşembe, 05:24 Misafir almaz olaydim sirf zarar ettirdi..
02 Ekim 2013 Çarşamba, 16:15 Misafir katıluyırum.onlar yüksekecek diyorsa kesşn düşecektir.
02 Ekim 2013 Çarşamba, 13:56 Misafir altin düşüşünü devam ettirir.nakite ihtiyaci olan bir dünyada emtia para etmez.nakit böyle zamanlarda kraldir,gerçi her zaman öyledir.