Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi ekonomisinin tarihinin en uzun süreli resesyonundan çıkması ile birlikte, politika faizini değiştirmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.5'te bıraktı.

Bugün Paris'te toplanan Yönetim Konseyi, temel refinansman faizini, Mayıs ayındaki çeyrek puanlık indirimin ardından, beşinci ay üst üste değiştirmeyerek yüzde 0.5'te bıraktı. Bu karar, Bloomberg'in anketine katılan 52 ekonomistin tümü tarafından önceden doğru tahmin edildi. Yetkililer ayrıca mevduat faizini sıfır seviyesinde ve marjinal borç verme faizini ise yüzde 1'de tuttu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi bugün TSİ 15:30'da basın açıklaması yapacak.

Draghi geçen ay yaptığı açıklamada, merkez bankasının, ihtiyaç duyulduğunda, bankacılık sistemindeki likiditeyi artırma yönünde adım atmaya hazır olduğunu söylemiş ve diğer bir uzun dönemli refinansman operasyonu (LTRO) turunun da seçeneklerden bir olabileceğini kaydetmişti. Credit Agricole CIB'den Berenberg Bank'a, ekonomistler AMB'nin yılın sonunda ya da 2014'ün başlarında, piyasaya ilave nakit enjekte edebileceğini, ancak bugünkü toplantıda harekete geçmeyeceği tahmininde bulunuyorlar.

Paris'te Credit Agricole'den Frederik Ducrozet, "Bugün bir kez daha yumuşak tonlama duyacağız, ileriye dönük rehberliğin tekrarını işiteceğiz ve ilave likidite tedbirlerine kapının açık bırakıldığını göreceğiz," dedi ve "Ancak yeni bir duyuru yapılmayacak. Bunun zamanı henüz gelmedi" şeklinde görüş bildirdi.