Advertisement

Yıldız: Doğal gaz sıkıntısı söz konusu değil

Yıldız: Doğal gaz sıkıntısı söz konusu değil

Enerji bakanı Yıldız, "Doğal gaz sıkıntımız söz konusu değil. Herkes rahatlıkla israf etmeden istediği kadar doğalgaz kullanabilir" dedi

04 Ekim 2013 Cuma, 14:13 Güncelleme: 04 Ekim 2013 Cuma, 14:13

Enerji Bakanı Taner Yıldız, doğal gaz sıkıntısının söz konusu olmadığını ve herkesin rahatlıkla israf etmeden istediği kadar doğal gaz kullanabileceğini söyledi.

Beraberinde İçişleri Bakanı Muammer Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'le Van'a gelen Yıldız'ı Ferit Melen Havaalanı'nda Van Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Van milletvekilleri Fatih Çiftçi, Mustafa Bilici, Burhan Kayatürk ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Havaalanında bir süre dinlendikten sonra beraberindekilerle hisse devir töreninin yapılacağı Merit Otel'e geçen Yıldız, 21 dağıtım şirketinin son halkası olan Van bölgesinin kamu hizmetinin özel sektör eliyle yürütülmesi çalışmalarının sonuna geldiklerini belirtti.

Türkiye'de elektrik dağıtım hizmetlerini özelleştirmedikleri hiçbir bölge kalmadığını ve bu çalışmalarla hazineye 13 milyar dolarlık gelir sağlandığını anlatan Yıldız, sadece elektrik dağıtım değil, doğal gaz hizmetlerinin de özel sektör eliyle yürütüldüğünü anımsattı.

Yaptıkları özelleştirmeyle hiçbir kamu malını satmadıklarını dile getiren Yıldız, şöyle dedi:

"Trafolar, direkler, dağıtım hatları bizim. Biz kamu hizmetinin özel sektör eliyle dağıtılmasının önünü açıyoruz. Türkiye 19 bölgede AB ülkelerinden daha düşük kayıp kaçakla çalışıyor. Ben Vanlı hemşehrilerimizin de bundan geri kalmayacaklarına inandığımı belirtmek istiyorum. Bu kul hakkıdır, inşallah ülkemiz zenginleştikçe bu ödemeler daha kolay sağlanacaktır. Türkiye büyüyor, gelişiyor, değişiyor. Biz hemen hemen her yıl bütün arkadaşlarımızın yarattığı sinerjiyle Türkiye'ye bir ülke kadar ülke ekliyoruz. "

- "Doğalgaz sıkıntımız söz konusu değil"-

Van'da yaşanan sıkıntıdan sonra kamu eliyle yükün bir kısmını kaldırmaya çalıştıklarını kaydeden Yıldız, bu konuda herkese düşen görevlerin olduğunu bildirdi.

Özelleştirilen yapıların daha kaliteli hizmet vereceğine inandığını ifade eden Yıldız, şunları söyledi:

"29 Ekim'e kadar nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelere doğal gaz verilmesiyle ilgili bakanlar kurulu kararı aldık. Nüfusu 10 binin üzerinde olan ilçelere talep etmeleri durumunda doğal gaz hattı çekeceğimizi taahhüt ettik. Bununla ilgili belki de son duyurularımızdan birini yapıyoruz. Vatandaşlarımız böyle bir rağbet gösterirse biz oraya yatırım yapacağız. En az 25 ilçe doğal gaz hattı çekmeyi bekliyor. Şunu açık ve net ifade etmek istiyorum. Doğal gaz sıkıntımız söz konusu değil. Herkes rahatlıkla israf etmeden istediği kadar doğal gaz kullanabilir. Biz her zaman vatandaşın haklarından yanayız. Vatandaşımız, şu ana kadar kullanmamış olmalarına rağmen 140 milyon liralık doğal gaz aldı. Vatandaşlarımız parası varsa yanında kalabilir, ihtiyacı olan kadar da doğal gaz alabilirler. İhtiyacı kadar olanı alsınlar bir sıkıntı söz konusu değildir."

Gazetecilerin, Afşin-Elbistan ocaklarına başka ülkelerden taleplerin geldiği yönündeki sorularını yanıtlayan Yıldız, "Şu anda buradaki tesislerimizle ilgili isminin açıklanmasını istemeyen ülkelerin yatırım planları var. 12 milyar dolarlık yatırım yapmak için teklif oluşturuyorlar. Konya Karapınar ve diğer illerdeki kaynaklarımızı da koruyacak ve kullanacağız" diye konuştu.

VEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Türker ise Van Gölü EDAŞ'ı alarak bölge halkına en iyi hizmeti vermeyi amaçladıklarını ve Van'da bir çağrı merkezi kuracaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, VEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik tarafından hisse devir protokolü imzalandı.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.290 -0,55
USD/TRY 5,6790 0,40
EUR/TRY 6,3682 0,21
EUR/USD 1,1208 -0,12
FAİZ 17,68 0,00
ALTIN/ONS 1.425,50 0,01
BRENT 63,33 1,38
© haberturk.com
Yukarı