Advertisement

(16:03'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol fiyatları Meksika Körfezi'ndeki Karen Tropik Fırtınası'nın dinmesinin ardından devam eden üretim ve ABD'de borç tavanının limitine yaklaşılmasıyla geriledi.

Petrol vadelileri, Karen fırtınasının dinmesiyle Chevron Corp. ve BP Plc gibi şirketlerin çalışanlarının üretim alanlarına geri dönmesi sonrasında yüzde 1.3'e varan düşüşler yaşadı. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner dün, meclisin Başkan Barack Obama'nın karşı çıktığı diğer hükümleri eklemeden ABD borç tavanını artırmayı teklif eden kanunu geçiremeyeceğini söyledi. Kuzey Denizi ham petrol sevkiyatının Kasım ayında 21 ayın zirvesine ulaşması bekleniyor.

Stuttgart'ta bulunan Landesbank Baden-Wuerttemberg analistlerinden Frank Klumpp, "Meksika Körfezi'ndeki fırtına ve düşük arz korkusu fiyatları yukarı itti, şimdi bu korkuların azalmasıyla fiyatlar geriliyor. Piyasa arza göre şekillenmeye devam edecek ve fiyatlardaki daha geniş değişiklikler arz faktörlerine göre gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

Kasım vadeli WTI petrolün varil fiyatı 1.34 dolara varan düşüşlerle 102.50 dolara kadar gerilerken, Londra saatiyle 13:19'da Nymex elektronik işlemlerinde 102.92 dolar oldu. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 34 altında gerçekleşti.

Kasım vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise ICE Futures Europe Borsasında 1.57 dolar kadar gerileyerek 107.89 dolar oldu. Avrupa ve ABD gösterge ham petrolleri arasındaki fiyat farkı geçtiğimiz haftanın kapanış seviyesi 5.62 dolardan 5.82 dolara yükseldi.

(16:03'te güncellendi)