Advertisement

ABD'deki borç limiti restleşmesi ve hükümetin kapanmasına ilişkin endişelerin etkisiyle yenin değerlenmesi üzerine Japon hisseleri düştü; Topix Endeksi Temmuz 2012'den bu yanaki en uzun süreli kayıp dönemini uzattı.

Satışlarının yüzde 80'ini deniz aşırı ülkelerde kaydeden otomobil üreticisi Nissan Motor Co., Japon yeninin, dolar karşısında geçtiğimiz haftadan kalan kazançlarını genişletmesi üzerine yüzde 1.3 değer kaybetti. Tokyo Electric Power Co. yüzde 7 gerileyerek Nikkei 225 Endeksi'nde en sert düşüşü kaydetti ve kamu hizmeti şirketlerindeki kayıplara öncülük etti. Yamaha Corp., Bank of America Merrill Lynch'in hisse-fiyat görünümünü yükseltmesi sonrasında yüzde 2.5 primlendi.

Topix Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 1,149.47 puana geriledi ve endeksteki 33 grubun 2'si hariç hepsi düştü. Geçtiğimiz haftayı yüzde 4.4 kayıpla 9 Ağustos'tan bu yanaki en sert düşüşle kapayan endeksin işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 14 altında seyretti. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 düştü ve 13,850.76 puana indi. Yen, dolar karşısında yüzde 0.4 primlenerek 97.12'ye yükseldi.

Çok fazla belirsizlikten ötürü hisse senedi piyasasında aktif olarak yatırım yapmanın aşırı zor olduğunu dile getiren Shinkin Asset Management Co.'nun baş fon yöneticisi Naoki Fujiwara, "ABD temerrüte düşecek değil, o nedenle yatırımcılar büyük ihtimalle diplerden almaya devam edecek. Ancak işler oynak olacak ve birkaç gün büyük düşüşler görebiliriz. O nedenle hisse alma zamanlaması zor. Kolaylıkla alım yapabilecek bir piyasa değil" dedi.

Topix Endeksi 4 Ekim'e kadar geçen 6 günlük dönemde, ABD'de federal hükümetinin kapanması ve temerrüt ihtimaline ilişkin endişelerin artmasıyla düşüş kaydetti. Endeks bu yıl yüzde 35 yukarıda seyrederek, Japon hisselerinin en iyi performanslı hisse grubu hâline getiriyor.