Advertisement

(19:27'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, ABD Temsilciler Meclisi lideri John Boehner'in ön şartlar olmadan federal borçlanma limitini artırmayı reddedeceklerini açıklamasının ardından dört haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Burberry Group Plc Çin satışlarındaki düşüşün devam edeceği tahminleriyle yüzde 1.2 geriledi. SAP AG ise yüzde 2.2 kayıp yaşayarak teknoloji firmaları arasındaki kayıplara öncülük etti. Solvay SA ise ABD'li kimyasal üreticisi Chemlogics Group LLC'yi satın alacağını açıklamasının ardından yüzde 1.2 tırmanış gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, erken saatlerde yüzde 1'e varan kayıpları azaltarak yüzde 0.2 düştü ve haftanın ilk gününü 309.18 puandan kapattı. Hisse endeksi geçtiğimiz hafta ABD hükümetinin 17 yılın ardından ilk defa 1 Ekim'de kapanmasıyla yüzde 0.7 kayıp yaşadı.

"Herkes ABD'deki kapanma ve bütçe tavanı konularında hafta sonu daha fazla hareketlilik bekliyordu, haftanın ilk gününde gerçekle yüzleşildi.Yatırımcılar bir çeşit anlaşma görmedikleri takdirde endişeli olacaklar. Herhangi bir ABD zayıflığı, Avrupa için kötü haber anlamına gelir" yorumunu yaptı.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner dün, meclisin Başkan Barack Obama'nın karşı çıktığı diğer hükümleri eklemeden ABD borç tavanını artırmayı teklif eden kanunu geçiremeyeceğini söyledi. Obama yönetimi Cumhuriyetçiler ile hükümetin fonlanması ve borç tavanının yükseltilmesi konusunda müzakare etmeyeceğini söyleyerek, bunun Kongre'nin temel işleyişinin bir parçası olduğunu ve bu nedenle baskı için kullanılmaması gerektiğini savundu.

(19:27'de güncellendi)