Advertisement

(21:41'de güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin Ağustos'tan bu yana ilk üst üste haftalık düşüşünün ardından, politikacıların büte tavanı anlaşmazlıklarına devam etmesi ile gerilmeye yeni haftada da devam etti.

Bank of America Corp. ve Wells Fargo & Co. bankalardaki düşüşlere öncülük ederken, yüzde 1.2'den fazla gerilediler. Alcoa Inc., yarın açıklayacağı üçüncü çeyrek sonuçları öncesinde yüzde 1 geriledi. Cooper Tire & Rubber Co., Apollo Tyres Ltd.'nin şirketi satın almak için yaptığı 2.5 milyar dolarlık teklifi azaltmaya çalışması ile yüzde 12 düşüş yaşadı. Apple Inc. ise Jefferies Group LLC tarafından notunun yükseltilmesi sonrasında yüzde 1.6 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 gerileyerek New York saati ile 13:43'te 1,681.14 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 93.83 puan, yani yüzde 0.6 kayıpla 14,978.75 puana geriledi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 18 aşağısında seyretti.  

Londra'da bulunan Smith & Williamson Investment Management LLP yöneticilerinden Robert Royle, "Bu durum traderlar için piyasaya biraz volatilite katmak açısından iyi bir neden. Ekonomik veri olmaması ve kâr sezonunun henüz açılmamış olmasıyla bir boşluk yaşıyoruz. Temerrüd konusu çok daha büyük bir sorun, fakat bir sonuca varılacağını düşünüyorum" dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner dün, meclisin Başkan Barack Obama'nın karşı çıktığı diğer hükümleri eklemeden ABD borç tavanını artırmayı teklif eden kanunu geçiremeyeceğini söyledi. Obama yönetimi Cumhuriyetçiler ile hükümetin fonlanması ve borç tavanının yükseltilmesi konusunda müzakare etmeyeceğini söyleyerek, bunun Kongre'nin temel işleyişinin bir parçası olduğunu ve bu nedenle baskı için kullanılmaması gerektiğini savundu.

(21:41'de güncellendi)