Advertisement

-Obama: Problemler çözülmeden pazarlık yapmayacağız

ABD Başkanı Barack Obama, kongre Cumhuriyetçilerini gelecek haftaya kadar borç limitini artırmaya çağırdı ve pazarlığa mali şartların tamamlanması ve hükümetin fonlamasının yeniden yapılandırılması sonrasında açık olabileceğini söyledi.

Obama, hükümetin kapalı olduğu sürece pazarlık yapmayacağını ve borç tavanının artırılması sırasında hiçbir ek maddeyi onaylamayacağını yenileyerek, Demokratların harcama seviyeleri konusunda zaten uzlaşmış durumda olduğunu ifade etti.

-Boehner: Borç limitini karşılıksız artıramayız

Federal hükümetinin kapanmasının ardından borç limiti tartışmaları ile hareketlenen ABD'de Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, meclisin, borç limitini, diğer koşullar ile birlikte paketlemeden artıramayacağını söyledi.

ABD'de ABC kanalına konuşan Boehner, "Pürüzsüz bir şekilde borç limitini oylamayacağız" diyerek, Temsilciler Meclisi'nin bu seçeneği desteklemediğine işaret etti.

-S&P: Kısa vadeli kapanma ekonomiye fazla zarar vermez

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's cuma günü, ABD'nin kısa süreli kapanmasının, eyaletlerin, yerel hükümetlerin, kÂrsız sağlık merkezleri, havaalanları, yollar, toplu taşıma ya da kamu konut sektörünün kredi kalitesi üzerinde çok kaydadeğer bir etkiye sahip olmayacağını söyledi.

Moody's ve Fitch Ratings'in değerlendirmelerini tekrarlayan S&P, uzun vadeli kapanmanın ise eyaletler ve kamu finansman sektörünü, ekonomik büyümeyi yavaşlatarak kötü etkileyebileceğini belirtti.

-Lew: Borç limiti artırılmazsa temerrüte düşeceğiz

ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew, Kongre'nin 17 Ekim'e kadar borç limitini artırması gerektiğini söyleyerek, aksi takdirde ülkenin nakit seviyesinin tehlikeli seviyelerde düşük olacağını ya da temerrüte düşeceğini belirtti.

ABD'de CNN kanalına konuşan Lew, "17'sinde borçlanma yeteneğimiz bitiyor. Kongre ateşle oynuyor" diyerek, Kongre borç limitini genişletmezse, bu senaryoların gerçekleşmesinden önce çok çok az bir zamanın olacağını ifade etti.

-ABD hisseleri haftanın ilk gününde düşüyor

ABD hisseleri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin Ağustos'tan bu yana ilk üst üste haftalık düşüşünün ardından, politikacıların büte tavanı anlaşmazlıklarına devam etmesi ile gerilmeye yeni haftada da devam etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 gerileyerek New York saati ile 13:43'te 1,681.14 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 93.83 puan, yani yüzde 0.6 kayıpla 14,978.75 puana geriledi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 18 aşağısında seyretti. 

-Avrupa hisseleri haftanın ilk gününde geriledi

Avrupa hisseleri, ABD Temsilciler Meclisi lideri John Boehner'in ön şartlar olmadan federal borçlanma limitini artırmayı reddedeceklerini açıklamasının ardından dört haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, erken saatlerde yüzde 1'e varan kayıpları azaltarak yüzde 0.2 düştü ve haftanın ilk gününü 309.18 puandan kapattı. Hisse endeksi geçtiğimiz hafta ABD hükümetinin 17 yılın ardından ilk defa 1 Ekim'de kapanmasıyla yüzde 0.7 kayıp yaşadı.

-Altın artan talep ile yükseliyor

Altın, ABD hükümetinin kapanmasının sürmesi ve bütçe tavanının artırılması konusundaki tartışmaların sürmesiyle taleplerin artması sonrasında son üç işlem gününde ilk defa yükseldi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1 yükselerek yerel saat ile 09:58'de ons başına 1,323.50 dolara çıktı. Fiyatlar geçtiğimiz hafta hükümetin kapanmasıyla 800,000 çalışanın süresiz izne çıkmasının kısa süreli olacağı söylentileri ile yüzde 2.2 geriledi.

-Yen, ABD endişeleriyle 8 haftanın zirvesini gördü

Yen, ABD'de yasa yapıcıların borç limitini artırma konusunda anlaşmaya varamayacakları endişeleriyle son 8 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Yen dolar karşısında yüzde 0.6 değer kazanarak New York saatiyle 08:56'da 96.90 seviyesine yükseldi ve 12 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Japon para birimi yüzde 0.5 yükselerek euro karşısında 131.47 oldu. Euro ise yüzde 0.1 yükselerek 1.3566 dolar seviyesine geldi.

-Petrol fiyatları "fırtına" sonrası düşüyor

Kasım vadeli WTI petrolün varil fiyatı 1.34 dolara varan düşüşlerle 102.50 dolara kadar gerilerken, Londra saatiyle 13:19'da Nymex elektronik işlemlerinde 102.92 dolar oldu. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 34 altında gerçekleşti.

Kasım vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise ICE Futures Europe Borsasında 1.57 dolar kadar gerileyerek 107.89 dolar oldu. Avrupa ve ABD gösterge ham petrolleri arasındaki fiyat farkı geçtiğimiz haftanın kapanış seviyesi 5.62 dolardan 5.82 dolara yükseldi.

-ABD tahvilleri "temerrüd" uyarısıyla yükseldi

ABD hazine tahvilleri Hazine Bakanı Jacob J. Lew tarafından 17 Ekim itibariyle borç limitinin artırılmaması durumunda ülkenin temerrüde düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı uyarısı yapmasıyla beraber geçtiğimiz haftanın düşüşüne son vererek yönünü tekrar yukarı çevirdi.

10 yıllık ABD tahvil faizleri 3 baz puan düşerek Londra saatiyle 09:46'da yüzde 2.62 oldu. Ağustos 2023 vadeli yüzde 2.5'lik tahvilin fiyatı 7/32yükseldi ve 98 30/32 oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Ekim 2013 Pazartesi, 23:53 Misafir dolarda 1,70 lere dogru inis basladi.. merkez bankasi baskanimiz gercekleri bizimle paylasti..