Advertisement

(16:55'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların ABD hükümetinin kapanmasını sona erdirecek çabaları beklemeleri ve bilanço döneminin başlaması ile birlikte, düşüşünü ikinci güne taşıdı. ABD hisse senetleri ve Hazine tahvilleri fazla değişmezken, yen zayıfladı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerek, New York saati ile 09:32'de, 308.04 puana indi ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.1'den az bir artış gerçekleştirdi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi,, Çin'de 1 haftalık tatil sonrası işlemlerin yeniden başlaması ve Hindistan'ın likidite kısıtlamalarını hafifletmesi ile birlikte yüzde 0.6 yükseldi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 2.63'e çıktı. İspanya ve İtalya tahvilleri değer kaybetti. Japonya para birimi yen dolar karşısında yüzde 0.4 zayıflayarak 97.10 seviyesine indi ve son sekiz haftanın zirvesinden gevşedi. Batı Teksas petrolü yüzde 0.7 değer kazandı.

Uluslararası Para Fonu, sermaye çıkışlarının gelişen ülke piyasalarını daha da zayıflatması ile birlikte bu ve gelecek yıl için küresel büyüme tahminini düşürdü ve ABD hükümetinin temerrüte düşmesinin dünya ekonomisinde "ciddi hasar" meydana getirebileceği uyarısında bulundu.  Almanya'da fabrika siparişleri Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde düştü. ABD'de Alcoa Inc., karını açıklayarak 3. çeyrek bilanço döneminin gayrıresmi açılışını yapacak.

Frankfurt'ta Union Investment Privatfonds GmbH kıdemli fon yöneticisi Carsten Hilck, "Yatırımcılar, ABD'deki siyasi çekişmelerden dolayı sinirli. Ancak son dakika uzlaşması olacağına ve hiç kimsenin açık pozisyonda yakalanmak istemediğine inanıyoruz" dedi.

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin temerrütü kaldıramayacağını ve borç limitine ilişkin tartışmaların son dakikaya kadar süreceğini söyledi. ABD'de borçlanma limitinin 17 Ekim'de dolacak olması ile birlikte, Başkan Barack Obama, 16.7 trilyonluk borç limitinin yükseltilmesi ya da hükümetin yeniden açılması için Cumhuriyetçiler ile müzakere etmeyeceğini bir kez daha tekrarladı.

(16:55'te güncellendi)