Advertisement

Rupide devam eden istikrarın, Hindistan bankaları için likiditeyi gevşetme imkanı tanımasıyla, Hindistan Merkez Bankası, para birimini desteklemeye yönelik acil hamlelerine yenilerini ekledi.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Raghuram Rajan, marjinal sabit kredi oranını bu ay içinde 2. kez adım atarak, yüzde 9.5'ten yüzde 9'a indirdi. Politika faizi olan repo faizi ise yüzde 7.5'te bırakıldı. Rajan, geçtiğimniz ay yüksek enflasyonla mücadele etmek için repo oranını artırmıştı.

Rupi, Ağustos'ta dolar karşısında rekor düşüğe gerilemesinden bu yana Rajan'ın doların sermaye akışını çekmeye yönelik adımları sayesinde yüzde 12 yükselerek, o dönem için dünyanın en iyi performanslı para birimi oldu. Eski bir IMF başekonomisti olan Rajan, Eylül'de Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) başına geldi ve Temmuz'da bankacılık sistemine getirilen likidite sıkılaştırmalarını ölçülü şekilde kaldırmayı planladığını söyledi.

Rupinin işlemlerinin güçlü olduğunu, bu nedenle de bankanın iyi bir bazı parasal sıkılaştırma önlemlerini gevşetme fırsatı olduğunu söyleyen BNP Paribas SA'nın Döviz ve faiz strateji müdürü Mirza Baig, "Rajan'ın doğru şeyleri söylüyor ve para politikası konusunda daha ortodoks bir yol izliyor" dedi.

Hint rupisi, dolar karşısında Mumbay saatiyle 10:35'te yüzde 0.2 değerlenerek 61.65'e çıktı. S&P BSE Sensex Endeksi yüzde 0.9 yükseldi. Hindistan'ın Mayıs 2023 vadeli 10 yıllık tahvillerinin getirisi yüzde 8.68'den yüzde 8.51'e geriledi.