Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu üyesi Joerg Asmussen artık uluslararası toplantılarda tartışma konularını bir yıl öncesi gibi Euro Bölgesi mali krizinin domine etmeyeceğini dile getirdi. 

Asmussen Almanya'da gerçekleştirdiği bir konuşmada G-20 ülkelerinin bir sonraki yıllık toplantılarında tartışma konularının arasında Japonya'daki ekonomik durum, ABD'de mali ve parasal politikalar ve bazı gelişen ülkelerde yavaşlayan büyüme gibi konuların olacağını dile getirdi. 

Eski Alman maliye bakan yardımcısı Asmussen, "Küresel ortaklarımız Avrupa ve Euro Bölgesi'nde son 18-24 ay içerisinde bir ilerleme gösterdiğimiz konusunda hem fikirler. Washington'da gerçekleştirilecek görüşmelerde en başlıca tartışma konusu artık bazı Euro Bölgesi ülkelerindeki kriz olmayacak" ifadelerini kullandı. 

IMF İdari Direktörü Christine Lagarde ise 3 Ekim'de gerçekleştirdiği bir konuşmada ABD'nin 16.7 trilyon dolarlık borç tavanını artırmasının "kritik bir misyon" olduğunu söyleyerek, bu konuda bir başarısızlığın ülkeyi ve dünya ekonomisini zarara uğratacağı konusunda uyarılarda bulundu. 

Asmussen ayrıca son 12 ay içerisinde tahviller üzerinden giriş yapan 100 milyar euroluk net sermaye girişine bakıldığında yatırımcıların artık Euro Bölgesi'ne geri dönüş yaptığının görüleceğini dile getirdi. 
İspanya'da yabancıların sahip olduğu tahvil oranı yüzde 35 olarak gerçekleşirken, Asmussen bunun geçtiğimiz 12 ay boyunca yaşanan "açık bir artışı" yansıttığını belirtti. 

Asmussen, "Yatırımcılar Avrupa'ya dönüyorlar çünkü kriz yönetimine ve Euro Bölgesi'nde uyguladığımız değişikliklere güven duyuyorlar" yorumunu yaptı.