Advertisement

(15:24'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, ABD hükümetinin kısmi kapanmasının dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ülkede talepleri azaltmadan önce çözüleceği söylentileri ile dört günün en düşüğünden yükseldi.

Petrol vadelileri ABD kanun yapıcılarının, Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi liderlerin açıklamalarında anlaşmazlıkların artmasına rağmen, hükümetin borç limitini artırma yönünde ilk muhtemel adımları atmasıyla yüzde 0.9 kadar yükseldi. Bloomberg tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre ABD'de ham petrol stoklarının üst üste 3. hafta yükselerek 1.6 milyon varil artması bekleniyor.

Amsterdam'da bulunan ABN Amro Bank NV enerji ekonomistlerinden Hans van Cleef, "Asıl etkilere bakarsak, petrol piyasası için oldukça limitli. Daha uzun sürmeye devam ederse, kapalı olan ofislerin ısıtma ihtiyacı olmaması ve zarar gören ekonomi ile talepte azalma oluşmasıyla bazı etkileri olacaktır. Fakat bunun gerçekleşmesi haftalar sürer" yorumunu yaptı.

Kasım vadeli WTI petrolün varil fiyatı 91 sent kadar yükselerek 103.94 doları görürken, Londra saatiyle 12:38'de 103.67 dolardan işlem gördü. Kontrat dün 81 sent gerielyerek 103.03 dolara inip 1 Ekim'den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 23 altında kaldı.

Kasım vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 76 sent arttı ve Londra merkezli ICE Futures Europe'da 110.44 dolar oldu. Brent petrol ve WTI petrol arasındaki fark 6.65 dolardan bugün 6.72 dolara genişledi. 

(15:24'te güncellendi)