Advertisement

(15:58'de güncellendi)

Yen ve İsviçre frankı, ABD kanun yapıcılarının ülkenin borç tavanını artırma konusunda bir anlaşmaya varacakları ve temerrüde düşmekten kaçınacakları söylentileri ile güvenli varlıklara talebin düşmesi sonrasında zayıfladılar.

Japonya para birimi, ülkede cari hesap fazlasının Ağustos ayında beklenmedik şekilde rekor düşüğe gerilediğini gösteren veriler sonrasında dolr karşısında sekiz haftanın en güçlü seviyesinden gevşedi. Rand ise, faizlerin gelişen piyasalarda en yükseğe ulaşması ile Güney Afrika tahvillerine yabancı yatırımcı ilgisinin artması sonrasında diğer 16 büyük para birimi karşısında yükseldi. Güney kore wonu, sekiz ayın zirvesini dün görmesinin ardından bugün biraz aşağılara iniyor.

Londra'da bulunan Credit Suisse Group AG Döviz stratejistlerinden Anezka Christovova, "Piyasada birçok kişi dolar-yene borç tavanı pazarlıkları sürecinde risk yatırımlarında temel etkenlerden biri olarak bakıyor, bu nedenle bir anlaşmanın etkileyici olması umuluyor. Eğer kısa sürede bir çözüme kavuşulursa, yakın dönem tepkisi dolar-yende yükselme şeklinde olacaktır" yorumunu yaptı.

Yen dolar karşısında yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 07:31'de 97.08 yenden işlem görürken, 96.57 yen ile 12 Ağustos'tan bu yana güçlü seviyeye dokundu. Yen, son iki günde yüzde 0.9 yükseldiği euro karşısında da bugün yüzde 0.4 düşüşle 131.81 yen oldu. Dolar euro karşısında büyük bir değişiklik yaşamayarak 1.3578 dolar seviyesinde.

Frank dolar karşısında yüzde 0.2 düşüşle 90.43 santimden işlem görürken, euro karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 1.2278 frank oldu.

(15:58'de güncellendi)