Advertisement

İtalya'nın en büyük 3. bankası Monte Paschi, Avrupa Birliği'nden 4.1 milyar dolarlık yardım alabilmek için ilave 3,360 kişiyi işten çıkararak sermaye artışına gideceğini açıkladı. 

Yapılan açıklamada bankanın 2017 yılı itibariyle 8,000 kişiyi işten çıkarmayı planladığı belirtilirken, bu rakamın 2015 yılı için toplam 4,640 olacağı tahmin ediliyor. Haziran ayı sonu verilerine göre banka şu ana kadar 2,700 işçinin görevine son verdi. 

Şirketin CEO'su Fabrizio Viola analistlerle yaptığı bir telekonferansta "Bu, güçlü bir geri gelme yeteneği, net olarak belirlenmiş hareketler ve ölçülü makroekonomik varsayımlara dayanan çok sağlam bir yeniden yapılanma planı" ifadelerini kullandı. 

Viola ve şirketin Başkanı Alessandro Profumo regülatörler tarafından kurtarma paketi almadan önce daha sıkı revizyonlar gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda baskı görüyor. 

Banka 2017 yılı itibariyle yaklaşık 900 milyon euroluk net gelir hedeflerken, yönetime verilen parayı 500,000 euroya çekecek ve idari maliyetleri 2017 itibariyle yıllık 440 milyon euroya düşürmeyi planlıyor. 
Banka tarafından yapılan açıklamada Monte Paschi'nin kurtarma paketinin 14 Kasım itibariyle AB tarafından onaylanmasını beklediği açıklandı.