Advertisement

Tahvil yatırımcıların, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'in Amerika'nın temerrüt "yolunda" olduğu uyarısını savmasıyla, ABD'de finansal şartlar, finansal krizin en kötü zamanların öncesinden bu yanaki en yüksek seviyelerinde kalmaya devam etti.

Bloomberg ABD Finansal şartlar Endeksi yüzde 0.08 düşüşle 1.2'ye gerilese de, bu rakam hâlen bu yılın ortalaması olan 1.11'in üzerinde. Para piyasası oranlarından, Hazine ve kurumsal tahvillerinin faizine ve hisselerin volatilitesine kadar her şeyi birleştirerek, piyasalardaki stresi ölçen Bloomberg ABD Finansal Şartlar Endeksi'nin 2007'deki zirvesi 1.266'ydı. ABD'nin Ağusos 2011'deki borç tavanı tartışması döneminde endeks -1.631'e kadar gerilemişti.

Pacific Investment Management Co.'nun (PIMCO) Eş Yatırım Genel Müdürü Bill Gross ve BlackRock Inc.'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Laurence D. Fink, temerrüt riskini görmezden geliyor. Boehner, ABD Başkanı Barack Obama bütçe konusunda müzakereye oturmazsa temerrüte düşülebileceğini söyledi. ABD hükümeti geçtiğimiz hafta yasakoyucuların harcama paketinde anlaşamaması sonucunda asli olmayan hizmetlerini durdurdu.

Retorik, isim söyleme ve parmakla göstermeye rağmen piyasa hâlen anlaşmanın sonunda olacağına inandığını belirten GMP Securities LLC'nin sabit getirili varlık direktörü Adrian Miller, "Piyasalar eşikte, savunmacı ve endişeleri artıyor, ancak hâlen temerrüdün önleneceği umudu var" dedi.

ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew, Kongre'nin 17 Ekim'E kadar 16.7 trilyon dolarlık borçlanma limitini artırmasının gerektiğini, aksi takdirde ülkenin temerrüde düşeceğini söyledi.

Gross, yatırımcıların 3-, 4 ve 5 yıllık Hazine tahvili ve enflasyon korumalı varlık aldığını, BlackRock'ın başkanı Fink de kapanmanın kısa sürede sonlanacağını söyledi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ekim 2013 Salı, 13:52 Misafir hükümet kapanmaz diyolardı...kapandı...!!! şimdi de temerrüde düşmez diyorlar... ama düşecek...!!!