Advertisement

Saxo Bank A/S'ye göre, altın, Fed'in varlık alımlarını azaltacağına ilişkin endişeye bağlı olarak yatırımcıların alım yapmaktan uzak duracak olmasından dolayı, bu yılı ons başına 1,325 dolarda sonlandıracak. Önceki tahmin 1,375 dolar seviyesindeydi.

Banka'nın Kopenhag ofisinden emtia strateji müdürü Ole Hansen, dördüncü çeyrek görünüm raporunda, fiyatların, son 12 yılda görülen rallinin yüzde 50 düzeltme seviyesi olan 1,090 dolara düşme riskinin olduğunu kaydetti.

Hansen, bakırın arz fazlasına yönelmekte olduğunu ve gümüşün üçüncü çeyrekte altına göre daha iyi performans göstermesinin muhtemelen tekrarlanmayacağını, zira Çin'de büyümenin gelecek yıl hızlanma ihtimalinin düşük göründüğünü belirtti.

Hansen, "Dördüncü çeyrekte havaifişek gösterisi beklemiyoruz," dedi ve "Varlık alımlarının azaltılmasına ilişkin belirsizlik sona erene ve küresel ekonomiye ilişkin daha net büyüme sinyalleri gelene kadar, 2014 yılına doğru ilerlerken, ne yapacağını saklamaya yönelik yaklaşım ve yukarı yönlü gelişmelerin olacağını ummak gerekiyor" dedi.