Advertisement

Birlikte yaklaşık 2.4 trilyon dolarlık ABD tahviline sahip olan Çin ve Japonya, ABD'li siyasetçilerin borç tavanı kördüğümünü çözmesi için baskıyı artırarak küresel piyasaların istikrarını tehdit altında olmaktan kurtarmaya çalışıyor. 

Japon Maliye Bakanı Taro Aso bugün gazetecilere yaptığı açıklamada her ne kadar ABD mali krizi büyük ihtimalle atlatacak olsa da Japonya'nın temerrüd olması durumunda tahvil varlıklarında nasıl bir etki yaratacağı konusunda her türlü ihtimali değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Çin Maliye Bakanı yardımcısı Zhu Guangyao ise dün yaptığı bir açıklamada ABD hükümetinin temerrüdü göz ardı etmesi gerektiğini dile getirdi. 

ABD'nin borçlarını zamanında ödeyememesin doların dünya Dövizi olarak statüsünü de etkileyeceği söyleniyor. Çin, Japonya veya diğer büyük tahvil sahipleri tarafından varlıkların yerlerinin değiştirilmesi hem ABD faiz oranlarında artışa hem de küresel döviz piyasasında dalgalanmalara yol açacaktır. 

Tokyo'da bulunan Meiji Yasuda Life Insurance Co. şef ekonomisti Yuichi Kodama, "Eğer ABD'de temerrüt oluşursa bunun piyasalardaki etkisi devasa olacaktır. Uzun vadede bazı ülkeler yabancı döviz varlıklarını yeniden düzenleyebilir ve daha dengeli bir portfolyoya geçebilirler" yorumunu yaptı. 

En çok ABD tahviline sahip olan Çin'in Temmuz ayı itibariyle elinde 1.28 trilyon dolarlık tahvil bulunurken, Japonya 1.14 trilyon dolarlık tahvil bulundurdu.   

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ekim 2013 Salı, 15:30 Misafir dolarda büyük düsüs basladi.. cok yakin zamanda usd / tl 1,70 leri görür.. merkez bankasi baskanimiza güvenin..