Advertisement

G-20'den ABD'ye "borç limiti" çağrısı

G-20

G-20 Maliye bakanları, ABD'ye küresel ekonomiyi tedirgin eden bütçe krizinin çözümü için acil adım atması çağrısı yaptı

12 Ekim 2013 Cumartesi, 10:53 Güncelleme: 15 Ekim 2013 Salı, 10:33

Dünyanın en büyük 20 ekonomisi, ABD'ye, küresel ekonomide de belirsizliklere yol açan kendi bütçe sorunlarıyla başa çıkma yolunda acil adım atması çağrısında bulundu.


G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının ABD'nin başkenti Washington'da iki gün süren toplantısının ardından, sonuç bildirisi yayımlandı.


Obama yönetimi ile Kongre arasında bir türlü çözüm bulunamayan bütçe çıkmazından duyulan kaygı, toplantının sonuç bildirisine de yansıdı.


Bildiride, "ABD, kısa vadeli mali belirsizliklerle başa çıkmada acil adım atmalı" ifadesi kullanıldı.


G20 Dönem Başkanı Rusya'nın Maliye Bakanı Anton Siluanov da düzenlediği basın toplantısında, toplantıya katılanların tümünün, ABD'deki bütçe sorununa hızlı bir biçimde çözüm bulunmasını umduğunu söyledi.


Bir soru üzerine, ABD'nin borç tavanının 17 Ekim'e kadar yükseltilmemesi halinde devreye sokulabilecek ihtimal planları hakkında konuşmadıklarını dile getiren Siluanov, "Acil ya da olağanüstü durum planları yok. Bugünkü toplantıda herhangi bir plan hazırlanmadı, kötü durum senaryoları tartışılmadı. ABD yetkililerinin bu karmaşık durumdan bir çıkış yolu bulacağına güveniyoruz" dedi.


-Bildiriden-


G20 Zirvesi'nin düzenlendiği eylül ayından bu yana küresel ekonomideki toparlanmanın devam ettiği belirtilen bildiride, ancak küresel büyümenin önemli motorları olmayı sürdüren gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin daha yavaş olduğu vurgulandı.


Bildiride, şu anki görünümde, birçok ülkedeki kabul edilemeyecek düzeydeki yüksek işsizlik dahil zorlukların bulunduğu ve aşağı yönlü risklerin sürdüğü aktarıldı.


Bildiride, güçlendirilmiş ve sürdürülebilir kılınmış bir büyümeye, para politikasının normalleşmesine doğru nihai bir geçişin eşlik edeceği ve sermaye akımlarının oynaklığının önemli bir zorluk oluşturmaya devam ettiği belirtildi.


Sağlam makroekonomik politikaların, yapısal reformların ve güçlü ihtiyati çerçevelerin oynaklıktaki artışla mücadeleye katkı sağlayacağına değinilen bildiride, "Gelecekte para politikası ayarlarında yapılacak değişikliklerin dikkatli biçimde ayarlandığından ve net olarak anlatıldığından emin olacağız" ifadesi kullanıldı.


Bildiride, G20 olarak, iç büyümeyi desteklemeye yönelik politikaları hayata geçirmede, aynı zamanda küresel büyüme ve finansal istikrarı desteklemede ve bunların diğer ülkelere yansımasını idare etmede iş birliği yapılacağı vurgulandı.


"St.Petersburg Eylem Planı'nı uygulamaya geçirmeye tam biçimde kararlıyız" denilen bildiride, mali sürdürülebilirliği sağlamanın, kilit önceliklerden biri olmayı sürdürdüğünün altı çizildi.


Bildiride, 2010 IMF Kota ve Yönetim Reformu'nun derhal onaylanmasına yönelik acil ihtiyaç yeniden vurgulandı.

 

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 86.771 -0,03
USD/TRY 6,0303 -0,00
EUR/TRY 6,7423 0,00
EUR/USD 1,1170 0,03
FAİZ 25,72 -1,46
ALTIN/ONS 1.277,83 0,00
BRENT 72,07 -0,19
© haberturk.com
Yukarı