Advertisement

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle, Türkiye'nin katılım müzakerelerinde üye ülkelerin daha önce açma kararı aldıkları bölgesel politikalar faslına ilaveten yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarının açılması çağrısında bulundu.


Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde konuşan ve basın toplantısı düzenleyen Füle, AB'nin Türkiye'deki reformlar üzerinde etkili olabilmek için katılım müzakerelerini ilerletmesi gerektiğini vurguladı.


Füle, AB'nin Türkiye'den özellikle temel hak ve özgürlüklerle ilgili reform talep ederken, bu konuları ilgilendiren fasıllarda hala resmi açılış kriterlerini Ankara'ya bildirmekten aciz olmalarının ve hatta tarama sonu raporlarını bile Türk tarafına sunamamalarının doğurduğu çelişkiye dikkat çekti.


Füle, "Türk mevkidaşların bana 'yargıyla ilgili reformlarda AB'yi referans alacağız, bu fasılla ilgili resmi açılış kriterlerimizi bildir' dediğinde kendimi ifade etmekte zorlanıyorum" diyerek


Stefan Füle, üye ülkelerin açılması yönünde karar alsalar da resmi açılışı ilerleme raporu sonrasına bıraktıkları bölgesel politikalar faslına "yeşil ışık yaktıklarını" ve üye ülkelerin pozisyonlarını teyit etmelerini beklediklerini söyledi.


Vize meselesinde topu Türk tarafına atan Füle, müzakereleri tamamlanan ve paraflanan geri kabul anlaşmasının imzalanmasına paralel olarak vize muafiyeti sürecinin başlayabileceğini ve bunun taraflar için kazan-kazan formülü olacağını söyledi.


Futbol üzerinden mesaj veren Füle, "AB-Türkiye geri kabul anlaşmasının imzalanması ve eşzamanlı olarak vize muafiyeti sürecinin başlatılması iki taraf için kazan-kazan olacak. Hem AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström hem ben bu sürece tamamen bağlıyız. Top Türkiye'nin sahasında, topu oynayın" dedi.


Bunun üzerine AP'nin Hollandalı Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, dünkü Türkiye-Hollanda karşılaşmasına atıf yaparken Komite Başkanı Elmar Brok, ülkesi Almanya'da çok sayıda Türk futbolcu bulunduğunu hatırlattı.


- "Niye Kurban Bayramı'nda yayınladık?"


AB Genişleme Komiseri Füle, Ankara'nın tepki gösterdiği, Kurban Bayramı'nın ikinci gününde ilerleme raporu yayımlama gerekçelerini anlatırken 22 Ekim'de Lüksemburg'da toplanacak AB dışişleri bakanlarının Türkiye'nin katılım müzakerelerinde açılmasına karar verilen bölgesel politikalar faslı için tarih belirlemeye çalışacağına dikkat çekti.


Füle, Kurban Bayramı'na her türlü saygısı olduğunu ancak AB Komisyonu'nun çalışma takvimi uyarınca ilerleme raporunu bugün açıklamak zorunda kaldıklarını ve bu konuda Türk mevkidaşlarının anlayış görmeyi umduklarını söyledi.


Stefan Füle, ilerleme raporunu Kurban Bayramı'na denk getirmemek için ertelemeleri durumunda bölgesel politikalar faslının resmi açılışını da ertelemek zorunda kalabilecekleri imasında bulundu.


Türkiye'nin AB üyelik sürecinin uzunluğuyla ilgili bir soruyu da cevaplandıran Füle, bu durum nedeniyle sadece AB tarafının suçlanamayacağını belirterek, Türkiye'den gelen AB sürecini sorgulayan ve alternatiflerden bahseden açıklamaların kafalarda soru işaretleri doğurduğunu ifade etti.


Füle, katılım müzakerelerini hızlandıracak anahtarların farklı aktörlerin cebinde bulunduğunu ve Türkiye'nin kendi anahtarını kullanarak limanlarını Rum gemilerine açması halinde bunun olumlu sonuçlarını hemen görebileceğini savundu.

 

AA