TVRadyo

Serbest bırakılan Türk pilotlar İstanbul'da

Serbest bırakılan Türk pilotlar İstanbul

Lübnan'da kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca, İstanbul'a döndü

20 Ekim 2013 Pazar, 13:42 Güncelleme: 21 Ekim 2013 Pazartesi, 09:31

Lübnan'da kaçırıldıktan sonra serbest bırakılan Türk pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca, İstanbul'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aileleri tarafından karşılandı.

Pilotlar Akpınar ile Ağca'nın bulunduğu özel uçak, dün saat 23.10'da Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.

Başbakan Erdoğan, pilotların aileleriyle birlikte aprona girerek, uçağın merdivenlerinin önüne geldi. Bu sırada alkışlar eşliğinde pilotlar Akpınar ve Ağca uçaktan indi.

Erdoğan, pilotlara "geçmiş olsun" ve "hoşgeldiniz" derken, pilotlar ailelerine sarılarak hasret giderdi.

Uçağa girerek kısa bir süre içeride kalan Başbakan Erdoğan, pilotlar ve aileleri ile uçağın önünde bir süre görüştü.

Karşılamaya, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve THY Genel Müdürü Temel Kotil de katıldı.

71 gün sonra serbest bırakılan Türk pilot Murat Akpınar ve yardımcı pilot Murat Ağca, umutlarını hiçbir zaman yitirmediklerini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a girişimleri nedeniyle teşekkür etti.

Murat Akpınar ve Murat Ağca, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kendilerini taşıyan uçaktan indikten sonra Devlet Konukevi önünde yakınlarıyla hasret giderdi.

-Murat Akpınar

Akpınar, yaptığı açıklamada, kurtarılmalarını sağlayan yetkililere teşekkür ederek, "Devletimiz bizim arkamızda. Buna sonsuza kadar inanıyorduk. Bizi orada bırakmayacaklarını biliyorduk. Allah herkesten razı olsun" dedi.

Kendilerini burada karşılayan Başbakan Erdoğan'a teşekkür eden Akpınar, kendilerini kurtarmaya yönelik bir operasyon yapılmaması ve diğer yolların denenmesi kararını da doğru bulduğunu ifade ederek, "Operasyon yapılmış olsaydı, emin olun orada 100 kişiye yakın insan ölürdü. Bizi orada koruyan 100 kişinin üzerinde insan vardı" diye konuştu.

Akpınar, zor günler geçirdiklerini ancak hiçbir zaman umutlarını kaybetmediklerini belirterek, "Umudumu asla yitirmedim. Arkamda bu kadar insan var, Türk milleti var, neden yitireyim?" dedi.

Kendilerine kötü muamele yapılmadığını da vurgulayan Akpınar, ancak kilit altında tutulduklarını ifade etti.

Akpınar, yakınlarına sarılarak basın mensuplarına poz verdi.

-Murat Ağca

Yardımcı pilot Murat Ağca ise yakınlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

"Biz orada Türk vatandaşına yakışır bir şekilde durduk" diyen Ağca, kötü bir muamele görmediklerini ancak hiç güneş görmedikleri ilk 30 günün kendileri için çok kötü geçtiğini ifade etti. Ağca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Allah kimseye bu acıları yaşatmasın. Başbakanımıza çok teşekkür ettik. Konuyla yakından ilgilendi, bize orada destek oldu. Başbakanımızın orada bir tek kelimesi bile herkesi ayaklandırıyordu. 'Sizinle ilgileniyor' deniyordu. Kendisine çok teşekkür ettik. Allah razı olsun bizi kavuşturduğu için."

Ayrı kaldığı günlerde kızını ve oğlunu çok özlediğini ifade eden Ağca, artık hasret gidereceklerini anlattı.

Lübnan'da 9 Ağustos'ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'yı kaçırmıştı.

Eylemin sorumluluğunu "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı grup üstlenmişti. Grup adına yapılan açıklamada, Türk pilotların, Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacakları belirtilmişti.

Geçen yıl Mayıs ayında İran'dan ülkelerine dönerken Suriye'nin Azez kenti yakınlarında kaçırılan ve o günden bu yana rehin tutulan 9 Lübnan vatandaşı, dün serbest bırakılmıştı.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.988 1,94
USD/TRY 6,2907 1,46
EUR/TRY 7,3950 1,11
EUR/USD 1,1749 -0,24
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.200,04 -0,59
BRENT 78,80 0,13
Yukarı