Advertisement

Çin'de para piyasası oranlarının yükselmeye devam etmesi ve ABD'de hisselerin şirketlerin kazanç tahminlerinin moral bozması üzerine rekordan gevşemesiyle Asya Borsaları kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Agricultural Bank of China Ltd. yüzde 1.1 değer kaybederek Çinli bankalar arasındaki kayıpları devam ettirdi. Asya'nın en büyük inşaat ekipmanı üreticisi Komatsu Ltd., rakibi Caterpillar Inc.'in 2013'teki satış ve kâr tahminlerini indirmesinin ardından yüzde 2 düştü. Japon elektronik ve makina üreticisi Hitachi Ltd., öncü ilk yarı kazançlarının beklentinin üzerinde olması üzerine yüzde 8.4 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi erken saatlerde kaydettiği yüzde 0.5 oranındaki kayıpları silerek yüzde 0.2 kazançla 149.8 puana çıktı. Endeksteki 10 sektör grubunun 8'i yükseldi. Asya Pasifik Endeksi dün Çin'de para piyasası oranlarındaki yükselişin hisse ve metalleri aşağı taşımasıyla yüzde 0.8 düştü ve 4 gün süren kazanç dönemini sonlandırdı. Endeks 22 Ekim'de Fed'in tahvil alımlarını azaltımını erteleyeceği spekülasyonu üzerine 5 ayın zirvesine tırmandı.

Piyasanın aşırı alınmış ve bu nedenle düşüşün doğal olduğunu belirten Citi Investment Management'ın sabit getirili yatırım müdürü John Woods, Çin'e giren fazla sermayenin yetkilileri endişelendirmiş olabileceğini ve bu likidite sorununu gidermek için muhtemelen harekete geçeceklerini söyledi. Woods, hisselerde yükseliş beklentilerini koruduklarını aktardı.