Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın bankaların sağlığını ölçme planını açıklamasının ardından Euro Bölgesi bankaların, parasal durumlarını düzeltme çabalarını artıracağı tahmin ediliyor.

Keefe, Bruyette&Woods'un analistlerinden Ronny Rehn, dördüncü çeyrekte bankalardan daha fazla provizyon beklediğini söyleyerek, tüm bankaların stres altında olacağını ve tüm bankaların daha iyi görünmek için benzer nedenleri olacağını ifade etti.

AMB önümüzdeki ay başlayacak olan 3 aşamalı süreç kapsamında 124 bölge bankasının hesaplarını izleyecek. Denetçiler önce sorunlu kredileri bulacak, daha sonra 2014'ün başında bankaların bilanço tablolarını inceleyecek ve en sonunda da resmi olarak bankacılık regülatörü olmadan önce stres testleri uygulayacak.

Aralarında Ronit Ghose ve Kinner Lakhani'nin de olduğu Citigroup Inc. analistleri müşterilerine gönderdikleri mektupta, AMB'nin değerlendirmesinin kapsamına duydukları şaşkınlığı ifade ederek, Frankfurt'taki merkez bankasının değerlendirilmesi en zor varlıkları ve bilanço tabloları dışında tutulan varlıkları denetleyecek olmasına dikkat çekti. Euro Soxx Bankalar Endeksi, AMB'nin bazı bankaları sermaye için hissedarlardan yardım almaya zorlayacağı spekülasyonu üzerine 27 Ağustos'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Varlık kalitesinin volatilitesinden endişe duyduklarını dile getiren Morgan Stanley kredi analistleri, "Sermayelerde ciddi oranda eksik olmasını bekliyoruz ve bunun bir parçası olarak bankalar devlet yardımlarına dayanmak zorunda kalabilir"
dedi.