Advertisement

Ford Motor Co. bugün üçüncü çeyrek kârının beklentileri aştığını açıklarken, Kuzey Amerika'da yükselen talep ve Avrupa'da kayıpların azalması üzerine yılın geri kalanına yönelik beklentilerini de artırdı.

Michigan'daki merkezinden bugün bilanço açıklayan Ford net gelirinin 1.27 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bir seferlik ürünlerin dışında hisse başına kâr 45 sent olarak gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan 15 analistin tahmin medyanı 37 sent olarak gerçekleşti. ABD'nin en büyük 2. otomobil üreticisi yıl bütününe yönelik toplam vergi öncesi kâr ve operasyon marjı tahminlerini de artırdı.

Şirket CEO'su Allan Mulally'nin bütçeyi iyileştirme çabaları meyvelerini vermeye başlarken, işi erken bırakması durumunda şirketin zorluklar yaşayabileceği endişelerini de azalttı. Konuyla bilgisi olan kişilere göre Microsoft Corp. Mulally'e bir sonraki CEO'su olması konusunda teklif iletti. Ford, CEO'sunun en azından 2014 yılı sonuna kadar görevde kalacağını açıkladı.

New York merkezli Douglas C. Lane & Associates yöneticisi Michael Razewski, "Bir çok yönden Alan Mullally Ford'un geçirdiği evrimin sorumlusu. Kuzey Amerika'da yolun çoğu gidildi, şimdi Avrupa'daki sorunlar ve Çin'in büyüme stratejisi üzerine çalışıyorlar. Artık daha fazla evrime uğraması çok gerekmeyen bir iş" yorumunu yaptı.