Advertisement

BloombergHT'nin sorularını yanıtlayan Huawei Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr.Peter Zhou Türkiye'de LTE teknolojisi yani 4G'de büyük bir potansiyel olduğunu belirterek, LTE ağlarını kurmak için Türkiye'de olduklarını söyledi.

Huawei'in global hedeflerine ilişkin "Ağ, terminaller ve ekipman konusunda öncü bir şirketiz.Bu sene şu zamana kadar oldukça iyi sonuçlar elde ettik. Yıl sonunda da öncü konumumuzu korumaya çalışıyoruz.3G'de de LTE teknolojisinde de liderliği sürdürmek istiyoruz. Aynı şekilde terminal konusunda ve yeni girişimlerde de başarıya imza atmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de teknoloji ve bilişim sektörüyle ilgili "Türkiye'ye geldiğim zaman havaalanını gözlemledim, ve halka baktığım zaman da giderek daha çok kişinin akıllı telefonlar kullandığını görüyorum. Geçen sene de ziyaret etmiştim Türkiye'yi ama bu sene çok daha ciddi bir gelişme yaşandığını gördüm. Bu da iyi bir haber. Deneyimlerimize dayanarak da söyleyebilirim ki biz yerel şirketlerle de çok yoğun çalışıyoruz. İş gelişmesi yaşandığını görüyoruz ve onlardan da biz bir çok şey öğreniyoruz. Yeni teknolojiler aslında uygulanabilir pazarda. Ve çok hızlı bir şekilde uygulanabilir bunlar uzun vadede fayda için. Mobil tarafta geniş bant hizmeti sağlanabilir. Türkiye'deki sanayi de yeni teknolojiler kullanmayı değerlendirebilir. Mesela bu pazarda yeni açılara ihtiyaç var. Biz Huawei olarak bunu vurgulamaya çalışıyoruz. Kuruluşlarla da endistrülerle de beraber çalışıp yeni teknolojileri onlara taşıyabiliriz" dedi.

Satınalma ve birleşme planlarıyla ilgili Zhou "Şu ana kadar bizim hali hazırda çok iyi ilişkilerimiz oldu.Ama bildiğiniz gibi burada laboratuarla da ilgileniyoruz ve yerel ekiplerimiz var çalıştığımız. İşbirliğimiz çok iyi. Dolayısıyla bu platformlar sayesinde de iş birliğimiz ortaklıklarımız oluyor. Yeni fırsatlar yeni teknolojiler ortaya çıktığı zaman bu işbirliğimizi farklı şirketlerle de geliştirmeyi isteriz" açıklamasını yaptı.

-Türkiye'de 4G için büyük potansiyel var

Huawei Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr.Peter Zhou Türkiyede 4G teknolojisi için pazarın büyük potansiyel taşıdığını belirterek "4G ya da LTE olarak adlandırdığımız teknoloji küresel olarak başladı. Avrupa, Asya-Pasifik bölgesinde LTE ağlarının oluştuğunu görüyoruz. Türkiye'de ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyorum, burada olmamızın bir başka sebebi de bu. Aynı zaman buraya daha fazla kaynak aktarmak istiyoruz. Mühendislerimiz, müşterilerimizi destekleyebilmeli ve yeni teknolojileri geliştirebilmeli. İyi bir iş birliği var aslında burada operatörlerle de LTE kullanma adına da gelişmiş teknolojileri kullanmak adına da. Yeni teknolojileri burada tanıtmalıyız. Söylediğim gibi çok ciddi bir potansiyel var ve biz de bunun bir parçası olmak istiyoruz" şeklinde konuştu.