Advertisement

Güney Koreli Samsung Electronics Co., daha ucuz Galaxy akıllı telefonu satışları ve bellek çipi fiyatlarındaki rallinin etkisiyle 3. çeyrekte rekor düzeyde kâr açıkladı.

Asya'nın en büyük teknoloji şirketi olan Samsung'un azınlık payı hariç net geliri yüzde 25 artarak 8.05 trilyon wona (7.6 milyar dolar) çıktı. Bloomberg anketine katışan 24 analistin medyan tahmini şirketin kârının 7.94 trilyon won olarak geleceği yönündeydi.

Çin, Güney Amerika ve Doğu Avrupa gibi gelişen piyasalarda daha ucuz akıllı telefon satışları, yüksek maliyetli cihaz taleplerindeki düşüş, televizyon satışlarının kâr marjlarındaki daralma ve Apple Inc.'in iPhone'larından kaynaklanan rekabetin etkisini gölgeledi. Çip fiyatları geçtiğimi ay SK Hynix Inc.'in Çin'deki fabrikasında çıkan yangının ardından arz sıkışıklığı üzerine tırmandı ve Samsung takılabilir cihaz taleplerine eğilerek, kol saati şeklindeki Galaxy Gear satışlarına başladı.

Samsung'un, genellikle 2. kademedeki oyuncuların mücadele ettiği ucuz piyasadaki payın büyük kısmını aldığını söyleyen Daishin Securities Co.'nun Park Kang Ho, Galaxy 4'ün 3. çeyrek satışlarının yavaşladığını, ancak ucuz Galaxy'lerin yavaşlamayı telafi edebildiğini belirtti.

Samsung'un hisseleri Seul saati ile 10:00'da yüzde 0.4 düşerek 1,443,000'e geriledi. Kospi Endeksi bu yıl yüzde 1.8 yukarıda seyrederken, şirketin hisseleri yüzde 5.3 düştü.