Advertisement

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin casusluk faaliyetleriyle ilgili iddiaların, Washington'ın bazı ülkelerle ilişkilerinde gerilimlere neden olduğunu söyledi.


Carney, günlük basın brifinginde, Amerikan istihbaratının Almanya Başbakanı Angela Merkel'i dinlediği iddialarıyla ilgili sorular üzerine, daha önceki açıklamalarına benzer ifadeler kullandı.


Gazetecilerin özellikle, ABD Başkanı Barack Obama ile Merkel arasında dünkü telefon görüşmesine dair Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Merkel'in telefonlarının "geçmişte de dinlenmediğine" dair bir ifadenin olmadığına dikkati çekilerek, "ABD, Başbakan Merkel'in telefonlarını geçmişte dinledi mi?" şeklindeki sorusuna karşılık Carney, yeni bir yorumda bulunmadı.


"Her bir iddia edilen istihbarat faaliyetiyle ilgili kamuoyu önünde yorum yapmayacağız" diyen Carney, Obama'nın Merkel'le görüşmesinde, "telefonlarınızı dinlemiyoruz ve dinlemeyeceğiz" şeklinde güvence verdiğini tekrarladı.


Carney, ABD'nin casusluk faaliyetleriyle ilgili son dönemde çıkan iddiaların, Washington'ın diğer bazı ülkelerle ilişkilerinde gerilimlere yol açtığını belirterek, şunları kaydetti:


"Bu haberlerin bazı ülkelerle ilişkilerimizde gerilimlere yol açtığına şüphe yok. Bu durum, bazı ilişkilerimizde açık bir gerilim kaynağı oluşturmakta. Bu ilişkiler, ABD ve Amerikan halkı için, ekonomimiz, güvenliğimiz için çok önemli, o yüzden de bunu çok ciddiye alıyoruz. Bu konuları ilgili ülkelerle dipolmatik kanallar üzerinden doğrudan görüşüyoruz ve görüşmeye de devam edeceğiz."

 

AA