Advertisement

(16:05'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) fiyatları, ABD'de rekor ham petrol üretiminin stok seviyesini daha da artıracağı söylentileri üzerine Haziran'dan bu yana en sert haftalık düşüşe ilerlerken, dalgalı bir seyir izliyor.

Petrol vadelileri, dün son dört günde ilk defa yükselmesinin ardından bugün 66 sentlik bir aralıkta dalgalanıyor. Bu hafta hazırlanan veriler ABD'de Haziran ayından bu yana stokların en yüksek seviyeye çıktığını gösterirken, ham petrol üretimi de 1989'dan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti. Suudi Arabistan ise arzlarda yaşanan muhtemel bir fazlalığa karşı sevkiyatları azaltıyor.

Frankfurt'ta bulunan Commerzbank AG analistlerinden Carsten Fritsch, "Düşük petrol işlenme oranı ABD'de petrol stoklarının artmasına neden olurken, böylece fiyatları da son dönemde yukarı itiyor. Yükselen arza göre, stokların azalabilmesi için işlenme oranlarının yaz seviyelerine ulaşması gerekiyor" yorumunu yaptı.

Aralık vadeli WTI petrolün varil fiyatı 27 sent yükselerek Nymex piyasasında Londra saatiyle 13:24'te 97.38 dolardan işlem gördü. Kontrat gün içerisinde 54 sent kadar yükselip 12 sente kadar düşüş yaşarken, bu ay içerisinde en düşük aralıkta hereket etti. Petrol vadelilerinin işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 44 altında gerçekleşti. Fiyatlar bu hafta genelinde yüzde 3.7 gerilerken, üst üste 3. haftalık kayba doğru ilerliyor.

Aralık vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 6 sent kayıpla ICE Futures Europe Borsasında 106.93 dolar oldu.

(16:05'te güncellendi)