Advertisement

Great Wall Motor Co.'nun kazançlarının beklentinin altında kalması ve para piyasası oranlarının yükselmesi üzerine Çin Borsası 4. gününde de düşerek, 3 ayın en uzun süreli kayıp dönemindeki kayıplarını genişletti.

Great Wall Motor yüzde 9.9 ile Şanghay Bileşik Endeksi'nde en fazla değer kaybeden şirket oldu ve ekonomik büyüme bağımlılığı yüksek olan şirketler arasındaki kayıplara öncülük etti. Sinovel Wind, 9 aydır ilk kez zarar açıklaması sonrasında yüzde 3.9 değer kaybetti. Shanghai International Port Co. ve Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone Development Co., Ağustos'un başından bu yana en az yüzde 98 oranında ralli yapması sonrasında yüzde 7 düştü.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 2,140.26 puana gerileyerek 5 Eylül'den bu yana en düşüğüne yöneldi. Ülkede para piyasası oranları Haziran'daki nakit darlığından bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. Dragon Life Insurance Co.'nun fon yöneticisi Wu Kan, yatırımcıların bu bilanço sezonunda sermaye maliyetlerindeki artıştan ötürü  tedirgin olduğunu söyledi.

CSI 300 Endeksi yüzde 1 düşüşle 2,375.83 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.5 düştü. ChiNext küçük ölçekli şirketler endeksi yüzde 2.4 kaybederek haftayı yüzde 6.3 ekside kapamaya hazırlanıyor. Bloomberg China-US Endeksi dün yüzde 0.5 yukarıda kapandı. Şanghay Bileşik Endeksi'ndeki işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yüzde 27 altında kaldı.