Advertisement

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinden Daniel Tarullo, Fed'in bankaların likidite kurallarını sıkılaştırmasının varlıklarda yangından kurtarılmış mal satışlarını önlemeye yardımcı olacağını söylerken, toptan fonlama piyasalarındaki kalıcı risklere karşı uyardı.

Tarullo açıklamasında, Fed'in dün açıkladığı likidite karşılama oranlarındaki sıkılaştırmanın, büyük bankacılık şirketlerinin kısa vadeli net nakit çıkışlarına karşı yüksel kaliteli likidite varlık havuzu oluşturmalarına yardımcı olarak, istikrarsızlaşmaya neden olan dinamikleri azaltmak üzere tasarlandığını söyledi.

Küresel kriz döneminde kısa vadeli fonlama piyasalarında garantili mortgage havuzları kurumuş ve bankaları onları bilanço tablolarına geri getirmek zorunda bırakmıştı. Mortgage temerrütlerinin artmasıyla, bankalar ve finansal kurumlar bile varlıkları için yeterli finansman bulmakta zorlandı.

Tarullo, toptan bankacılık piyasalarında mevduat dışı fonlama varlıklarından kaynaklanan risklerin devam ettiğini ve regülatörlerin en önemli öncelikleri arasında olduğunu söyledi.