Advertisement

Alman iş güven endeksi Euro Bölgesi'ndeki toparlanmanın belirsizliğiyle beraber Ekim ayında beklenmedik bir şekilde son 6 ayın ilk düşüşünü gerçekleştirdi.

Ifo enstitüsü tarafından 7,000 uzmanın görüşlerine başvurularak hazırlanan iş ortamı endeksi Ekim ayında 107.7'den 107.4'e geriledi. Bu rakam Bloomberg anketine katılan 39 ekonomistin tahmin medyanı ise 108 olarak gerçekleşmişti.

Almanya'da fabrika siparişleri Ağustos ayında beklenmedik bir düşüş gösterirken, Bundesbank bu hafta yaptığı bir açıklamada büyümenin 3. çeyrekte büyük ihtimalle yavaşladığını belirtti. Bunlara rağmen Almanya'da sanayi üretimi ekonomistlerin beklediğinden daha fazla büyürken, işsizlik oranı neredeyse son 20 yılın en düşük seviyesinde ve yatırımcı güveni de son 3 yıldan uzun bir sürenin zirvesinde seyrediyor.

Londra'da bulunan Newedge Group sabit getiri analisti Annalisa Piazza, "Bugün gerçekleşen aşağı yönlü düzeltmeyi negatif bir trendin başlangıcı olarak göremeyiz. Aktivite hızının keskin bir şekilde yükselmesi çok muhtemel değil ama yine de Alman ekonomisinin ileri yol alması için sağlam zemin üzerinde olduğundan eminiz" yorumunu yaptı.