Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların ABD'den gelecek olan dayanıklı tüketim malları ve Tüketici Güveni verilerini beklemesiyle büyük bir değişiklik yaşamazken, Amazon.com Inc. ve Microsoft Corp.'un ilk işlemlerde ralli yapıyor.

Amazon.com üçüncü çeyrek gelirlerinin beklentileri aşmasıyla yüzde 8.7 tırmandı. Microsoft ise çeyrek dönemlik satış ve kârının beklentilerden yukarıda gelmesiyle yüzde 5.4 değer kazandı. Yahoo Inc. ise, Yahoo Japan Corp. yıllık kâr ve satış tahminin analist beklentilerinden düşük olmasıyla yüzde 1.5 değer kaybetti.

Standard & Poor's 500 Aralık vadeli endeksi yüzde 0.1'den az bir düşüşle New York saati ile 06:58'de 1,747.1 puan oldu. Hisseler, daha yavaş ekonomik toparlanma ile Fed'in tahvil alımlarını azaltmak için Mart'a kadar bekleyeceği iddialarının güçlenmesi sonrasında, üst üste üçüncü haftalık yükselişe hazırlanıyor. Dow Jones vadeli kontratları ise sadece 1 puanlık, yani yüzde 0.1'in altınad bir gerileme ile 15,453 puanad.

Brüksel'de bulunan BNP Paribas Fortis şef stratejisti Philippe Gijsels, "Son zamanlarda yaşadığımız oldukça iyi dönemle birlikte bazı kâr alımları aşırıya kaçmış olabilir. Uzun vadede ekonomik veriler ve bilançolara bakmak gerekecek, fakat şu anda piyasayı yönlendiren açıkça merkez bankasının genişlemeci politikası. Durgunluğun nedeni azaltma korkularıydı ve bu 2014 başlarına kadar ertelendi. Bu da hisseleri destekliyor" yorumunu yaptı.

S&P 500, ABD'de politika yapıcıların hükümetin borç tavanını artırarak temerrütün önüne geçmeleri ile, bu ay içerisinde yüzde 4.2 yükselirken, 22 Ekim'de zirve rekorunu kırarak 1,754.67 puandan kapandı.